През повечето дни от първото десетдневие на ноември агрометеорологичните условия ще се определят от сухо време и температури под климатичните норми.
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
В началото на месеца прогнозираните стойности на средноденонощните температури, с изключение на крайните южни и югоизточни райони на страната, няма да надвишават биологичния минимум, необходим за вегетацията на засетите есенни посеви. Подобрение на топлинните условия и активизиране на вегетационните процеси при зимните житни култури се очаква в средата на първото десетдневие.
През първата седмица от месеца условията ще бъдат подходящи за провеждане на сезонните почвообработки, за приключване на закъснялата есенна сеитба. Наднормените октомврийски валежи (Ново село – 99 л/м2, Враца – 120 л/м2, Монтана – 120 л/м2, София – 126 л/м2, Кюстендил – 143 л/м2, Благоевград – 151 л/м2, Хасково – 98 л/м2 и др.) нарушиха нормалния ход на полските работи и поради тази причина на много места в страната бяха пропуснати агротехническите срокове при сеитбата на пшеницата и ечемика.
В края на първото десетдневие се очакват валежи и промяна в агрометеорологичните условия.
През второто и третото десетдневие на ноември агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. Прогнозираните температури, близки до нормата за сезона, ще удължат есенната вегетация на зимните житни култури и зимната рапица. Изключения са възможни в началото на третото десетдневие на места в Северна България и високите полета, където се прогнозира съществено понижение на температурите и вероятност за превалявания от сняг, което ще доведе до затихване и прекратяване на вегетационните процеси при есенните посеви.
В края на месеца, в зависимост от сеитбените дати при пшеницата и ечемика, ще се наблюдават различни фази: братене при засетите в агротехнически срок посеви; фаза трети лист при тези, засети в края на октомври и началото на ноември, и фаза поникване при зимните житни култури, засети в средата на месеца. Малка е вероятността късно засетите ноемврийски посеви да успеят да встъпят във фаза братене до края на есенната си вегетация, което е от важно значение за тяхното успешно презимуване.
В края на месеца при рапицата, засята в агротехнически срок, ще се наблюдава фаза розетка (6-8 листа).
През ноември критични минимални температури за есенните посеви в полските райони на страната не се очакват.
Прогнозираните валежи, около нормата за месеца, ще увеличат есенните влагозапаси в еднометровия почвен слой. В края на октомври в по-голямата част от полските райони на страната почвените влагозапаси в него бяха много добри – над 80-85% от ППВ (пределната полска влагоемност). Изключение имаше на отделни места, главно в източните и крайните южни райони на страната (агростанците Разград, Сливен, Любимец), където общият воден запас в еднометровия слой бе под 75 % от ППВ.