В Кърджали по изборите гледахме старата драма в нов костюм
Автор: Десант
Новите стари кметове на 7-те общини в област Кърджали започват полека да се завръщат в любимата си роля и всъщност заради това именно няма никаква новина от вота в този регион. Мнозинствата в общинските съвети си остават същите, както и апетитите за власт и за комисиони от проекти и поръчки.
Единствената новост са новоизлюпените кметства, които се нароиха след глупостите, заложени в последния вариант на Изборния кодекс. Ако преди 4 години селските кметове в областта наброяваха 241 души, то сега на хранилката се нареждат още 142. Така е, защото вече се организират избори навсякъде, където жителите по постоянен адрес са над 100 души.
На повечето места обаче, където трябва да се обособят нови кметства, липсва необходимата инфраструктура – ток, телефони и подходящи сгради, в които да се настанят новите селски първенци.
Реално в много от селищата жителите са доста под минимума от 20 избиратели, нужни за образуване на секция. Въпреки това и там се състояха избори. Само в община Кърджали 11 села се обитават от под 30 души, но хората с постоянен адрес в тях надхвърлят цифрата 100 (в Яребица например живеят само 8 старци, но с постоянен адрес са 118 човека, в Кокошане са регистрирани 314, а реално има 25 и т.н.) и по силата на новите правила там също се наложи да си избират кметове.
Досега кметствата на територията на общината бяха 48, а след вота вече са 94. В новосъздадените, поради липсата на сгради, ще се наложи да се осигурят фургони за „администрациите“ или да им се вдигне съответното здание. И ако изграждането на една малка постройка струва към 50 000 лева, по груби сметки ще бъдат необходими 7 милиона лева за всички, които са нужни само в този район.
Неизвестно остава и това какво именно ще работят новите кметове, но пък е безспорно, че всеки месец те ще си чакат заплатата.
Ще си послужим и с още малко статистика – общо 1885 са новите кметства, нароили се заради необмислените клаузи в Изборния кодекс. Същия, който управляващите отказаха да подложат на ремонт, защото, видите ли, щели да понесат всички негативи и спекулации на гърба си. Сега обаче набъбналите харчове ще са на гърба на данъкоплатците.
Битката за властта в малките населени места премина оспорвано. В Кърджали за пореден път сюжетът на вота бе драматичен. Левицата се сдоби с 4 общински съветници, но ексдепутатът й Милко Багдасаров заяви, че от Столетницата нямат основание за недоволство, особено в контекста на резултатите в страната.
Несъстоялият се червен кандидат за кмет Георги Кючуков подчерта на пресконференция, че тази предизборна кампания е поредната, в която не преобладават политическите аргументи, а повече се е говорило за пакети с олио и ориз, и за евтини дърва. „Днес имаме отново кмет от ДПС с чувствително мнозинство в Общинския съвет. За нас тези резултати бяха предвидими, още в деня, в който политическа партия ГЕРБ отхвърли предложението ни за обща кандидатура срещу тази на ДПС“, посочи той. Според него така е била демотивирана да отиде до урните една огромна част от жителите на община Кърджали, които не симпатизират на Движението, и изборният резултат го потвърждава.