Вероятно продънената хазна е причина компетентните органи да нехаят за опасното разпространение на бруцелозата
20 Ноември 2015, Петък
Страшната болест бруцелоза „шета” в югозапдната част на Рила. Освен животни, поразени са и около 30 души, сред които и двама лекари.
Автор: Илияна Христова
Следствие на търговия с инфектиран добитък заразата е плъзнала и към района на Плевен. Институциите и медиите обаче нехаят и затова изоставените на произвола на съдбата местни жители се канят да протестират в София с надеждата някой все пак да им обърне внимание.
Увлечени в изборни страсти и фиксирали вниманието си в драматичните световни новини, пропуснахме как в XXI век една страшна болест пълзи в страната ни сред животни и хора и превзема все нови и нови територии. И как за пореден път държавата заприлича на бананова република.
В интерес на истината бруцелоза се появи още през миналата година в района на град Рила. Цялостни мерки обаче не бяха взети и от нея бяха покосени още животни. Заразата разшири обхвата си – Дупница, Кочериново, Бобошево. Пренесе се и върху кучета. Порази цели стада домашни животни, а сега, през есента, от нея пострада дори добитъкът на Рилския манастир.
Болестта се пренесе и върху хора. Статистиката през септември отчете, че от нея са засегнати 28 души. Единият от тях бил столичанин, който пил сурово мляко. Единственото спасение според местните хора е заразените животни в засегнатите райони да бъдат унищожени до крак. Това обаче не се прави, защото ще накърни интересите на големите фермери.
В района на Рила бе наложена на карантина, но добре знаем, че в България това нищо не значи. Затова не е чудно, че бруцелозата се пренесе и в плевенското село Ракита. Пострадаха кози, а и отново хора. Причината е, че местни хора са купили животни от огнището на югозапад.
Преди няколко дни гръмна скандал в Кочериново, след като бруцелоза се появи в стадото на местен фермер, но той не пусна ветеринарите да изследват добичетата му. Съселяните скочиха срещу него, прехвърчаха искри. С това за пореден път стана ясно, че всеки в България прави каквото си иска и срещу огнището продължават да не се вземат адекватни мерки.
При унищожаването на животни в случай на подобни болести се изплащат компенсации. Но нека попитаме премиера Бойко Борисов и земеделския министър Десислава Танева дали България има пари за това. И да не би продънената хазна да е причина да не се прибягва до умъртвяване на заразените добичета?!