Счупванията и старостта


10 Декември 2015, Четвъртък


Вече съм доста възрастна – на 82 години. Имам счупени прешлени и се надявам да намеря някакъв лек за това страдание.


Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн

Може ли да ми се помогне?
Стоя Стоянова,
Бургас

Старостта е тежък период от живота на човека, особено когато протича с болки в опорно-двигателния апарат. Всичко това е в резултат на старчески (дегенеративни) промени, които настъпват с напредване на възрастта.
Старческите изменения в областта на гръбначния стълб (спондилоартороза) се дължат, особено при жените, на намаление на костната маса, известно като остеопороза. Това се характеризира не само с намаляване количеството на костното вещество, но и с влошаване на микроархитектурата на костната тъкан, което води до повишена костна чупливост.

Величината на костната загуба зависи от продължителността и размера на тази загуба. Продължителността пък е в зависимост от възрастта, в която настъпва менопаузата (т.нар. климактериум), и от продължителността на живота. Жените боледуват много по-често от остеопороза, което е свързано с тежките хормонални нарушения, от които съществена роля играе затихващата функция на яйчниците, което  пък поражда намаление на циркулиращите естрогени – женски полови хормони.
Най-характерната болестна последица на остеопорозата са счупванията. Честотата им нараства прогресивно с напредване на възрастта. Най-често се получават т.нар. компресионни фрактури (счупвания) на нивото на 7, 8 и 12 гръден и първи и втори поясни прешлени.

Характерни са компресионни деформации на телата на прешлените. По тази причина обикновено 10-15 години след менопаузата гръбнакът се изкривява. Оформя се т. нар. кифоза в гръдния му отдел, главата се привежда напред, коремната стена се отпуска и издава напред. Ръстът намалява с 5-10 см, относително се удължават ръцете.
Важна роля за развитието на остеопорозните счупвания имат паданията. С напредването на възрастта се нарушава координацията на рефлексите и склонността към падания нараства. Атеросклерозата, редица неврологични заболявания, влошеното зрение и други също увеличават риска от падания.

Предпазването и лечението зависят от качеството на живот на възрастните. Физическото натоварване е стимул за изграждане и поддържане на костния скелет. Препоръчва се туризъм, пешеходство, градинска работа, гимнастика и други. Храненето трябва да осигурява достатъчно внос на калций в организма, затова в менюто трябва да се включат повече млечни продукти, някои риби, плодове, зеленчуци, витамин Д, като се преустанови приемът на алкохол, на много кафе и се спре тютюнопушенето.

Лечението трябва да се извършва само от лекари специалисти! То цели облекчаване на болката, повишаване на подвижността и предотвратяване прогресиране на заболяването. Включват се обезболяващи средства, противовъзпалителни, т. нар. биофосфонати, избирателни естроген-рецепторни модулатори (коректори), които понижават риска от счупвания. При болните от остеопороза се препоръчва и вноса чрез храната на 1,5 грама калций дневно и на витамин Д2.

Ефикасна в случая е и физикалната терапия, особено когато е съчетана с медикаментозно лечение. Най-разпространените лечебни методи при нея са: кинезитерапията, електролечението, топло- и балнеолечението. Добро средство е и топлолечението с парафин, пясък и други.
Широко се препоръчва балнеолечението със сулфидни и сероводородни бани, каквито има в Сапарева баня, Шабла, Кюстендил, Вонеща вода. Радоновите води са също подходящи – има  ги в Стрелча, Павел баня и Момин проход. Полезна е и лиманната кал, добивана в Поморие, Балчишка Тузла и Шабла, а също и торфената кал в Баня, Карловско.

Прилагат се и лечебни растения – външно, и то под лекарски контрол: кестенът, корените на целината, бани с картофи, кори от върба, пъпки от бял бор, корените на гръмотрън и други.
Специално внимание обръщаме на нуждаещите се от лечение да се предпазват от многобройните медийни реклами и препоръки за най-различни скъпо струващи ментета и не по-малко скъпо струващи набедени „лечители“! Лечението трябва да се провежда само от  специалисти, и то със съвременни средства! Ние живеем в ХХІ век!


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки