Вече съм доста възрастна – на 82 години. Имам счупени прешлени и се надявам да намеря някакъв лек за това страдание.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Може ли да ми се помогне?
Стоя Стоянова,
Бургас
Старостта е тежък период от живота на човека, особено когато протича с болки в опорно-двигателния апарат. Всичко това е в резултат на старчески (дегенеративни) промени, които настъпват с напредване на възрастта.
Старческите изменения в областта на гръбначния стълб (спондилоартороза) се дължат, особено при жените, на намаление на костната маса, известно като остеопороза. Това се характеризира не само с намаляване количеството на костното вещество, но и с влошаване на микроархитектурата на костната тъкан, което води до повишена костна чупливост.
Величината на костната загуба зависи от продължителността и размера на тази загуба. Продължителността пък е в зависимост от възрастта, в която настъпва менопаузата (т.нар. климактериум), и от продължителността на живота. Жените боледуват много по-често от остеопороза, което е свързано с тежките хормонални нарушения, от които съществена роля играе затихващата функция на яйчниците, което пък поражда намаление на циркулиращите естрогени – женски полови хормони.
Най-характерната болестна последица на остеопорозата са счупванията. Честотата им нараства прогресивно с напредване на възрастта. Най-често се получават т.нар. компресионни фрактури (счупвания) на нивото на 7, 8 и 12 гръден и първи и втори поясни прешлени.
Характерни са компресионни деформации на телата на прешлените. По тази причина обикновено 10-15 години след менопаузата гръбнакът се изкривява. Оформя се т. нар. кифоза в гръдния му отдел, главата се привежда напред, коремната стена се отпуска и издава напред. Ръстът намалява с 5-10 см, относително се удължават ръцете.
Важна роля за развитието на остеопорозните счупвания имат паданията. С напредването на възрастта се нарушава координацията на рефлексите и склонността към падания нараства. Атеросклерозата, редица неврологични заболявания, влошеното зрение и други също увеличават риска от падания.
Предпазването и лечението зависят от качеството на живот на възрастните. Физическото натоварване е стимул за изграждане и поддържане на костния скелет. Препоръчва се туризъм, пешеходство, градинска работа, гимнастика и други. Храненето трябва да осигурява достатъчно внос на калций в организма, затова в менюто трябва да се включат повече млечни продукти, някои риби, плодове, зеленчуци, витамин Д, като се преустанови приемът на алкохол, на много кафе и се спре тютюнопушенето.
Лечението трябва да се извършва само от лекари специалисти! То цели облекчаване на болката, повишаване на подвижността и предотвратяване прогресиране на заболяването. Включват се обезболяващи средства, противовъзпалителни, т. нар. биофосфонати, избирателни естроген-рецепторни модулатори (коректори), които понижават риска от счупвания. При болните от остеопороза се препоръчва и вноса чрез храната на 1,5 грама калций дневно и на витамин Д2.
Ефикасна в случая е и физикалната терапия, особено когато е съчетана с медикаментозно лечение. Най-разпространените лечебни методи при нея са: кинезитерапията, електролечението, топло- и балнеолечението. Добро средство е и топлолечението с парафин, пясък и други.
Широко се препоръчва балнеолечението със сулфидни и сероводородни бани, каквито има в Сапарева баня, Шабла, Кюстендил, Вонеща вода. Радоновите води са също подходящи – има ги в Стрелча, Павел баня и Момин проход. Полезна е и лиманната кал, добивана в Поморие, Балчишка Тузла и Шабла, а също и торфената кал в Баня, Карловско.
Прилагат се и лечебни растения – външно, и то под лекарски контрол: кестенът, корените на целината, бани с картофи, кори от върба, пъпки от бял бор, корените на гръмотрън и други.
Специално внимание обръщаме на нуждаещите се от лечение да се предпазват от многобройните медийни реклами и препоръки за най-различни скъпо струващи ментета и не по-малко скъпо струващи набедени „лечители“! Лечението трябва да се провежда само от специалисти, и то със съвременни средства! Ние живеем в ХХІ век!