Моля ви да публикувате изпитани рецепти от народната медицина за лечение на туберкулоза.
Иван Петров, с. Марково, Пловдивско
Туберкулозата е хронично протичаща възпалителна болест, която засяга предимно белите дробове, но може да порази и централната нервна система, лимфните съдове, храносмилателната система, костите, ставите и дори кожата.
Класическите симптоми на активната туберкулозна инфекция са хронична кашлица с примесени с кръв храчки, температура, нощно потене и загуба на тегло.
Петър Дънов например съветва покосените от болестта да ядат всеки ден по 1-2 лимона, по една глава червен кромид лук и една глава чесън, както и да консумират кисели ябълки, задължително с кората. Според него при това състояние е добре да се премине на домашно приготвяна вегетарианска храна, в която да се включват по 100 г кисело мляко (по възможност домашно приготвено) при всяко ядене.
Продължителният престой в борова гора на височина от 900 до 1500 м надморска височина също спомага за лечението на туберкулозата.
Дънов препоръчва също използването на целебно средство, приготвено от борови връхчета. От тях се взимат 100 броя и се слагат да врат в 2 л вода, докато омекнат. След това се прибавя 1 кг захар и варенето продължава при непрекъснато бъркане, докато захарта се разтопи и смолата от боровите връхчета излезе над водата. От тази смола всеки ден се взема по 1 с.л. сутрин, обед и вечер, преди храна, заедно с боровите връхчета.
Алое вера има сходно лечебно действие. От растението се взема колкото орех и с малко ръжено брашно и вода се замесва питка, която се оставя да втаса. След това се добавят мед и нишадър и се оформят малки питки. Те се разточват и се поставят на гърдите и гърба. Тази процедура се прави 6-7 пъти на ден сутрин до обяд и вечер.
Храната трябва да е богата и разнообразна с тенденция за ограничаване на въглехидратите и увеличение на белтъчините. Пресни зарзавати, плодове и салати трябва да се консумират в изобилие поради съдържанието на витамини в тях.
Особено полезни са смокините, ябълките и ягодите. Орехите, бадемите и лешниците също са много добра храна. Болният винаги трябва да ги има на разположение и често да посяга към тях.
От зеленчуците се препоръчват спанак, ряпа, моркови, тиква, картофи, целина и хрян. Полезни са още оризът и булгурът. Киселото зеле, възможно по-слабо солено, е също отлична храна и лекарство за тези болни. Добри резултати дава и употребата на обикновеното сурово бяло и червено зеле.
Медът (особено боровият и балканският) е отлична храна и лекарство, но не суровият, защото той засилва кашлицата, а вареният. Всекидневно да се вземат по няколко чаени лъжички, а и с него винаги да се подслажда всичко вместо със захар. Той усилва и сърцето.
Взет сутрин на гладен стомах, този мед, наполовина размесен с прясно краве масло, регулира храносмилането и изпразването на червата. По същите съображения се препоръчва и чистото краве масло. Особено добра комбинация е препечен хляб с масло, отгоре намазан с мед и поръсен със смлени на ситно орехови ядки.
Полезно е сутрин, обед и вечер след ядене болният да взема по 1 супена лъжица чисто ленено масло (от аптеката) с малко лимон и след него една лъжичка копривено брашно с мед или пък - за калциране на инфекцията в дробовете - смес от яйца с лимони.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти