Растенията, които приличат на части от човешкото тяло
28 Декември 2015, Понеделник
Природата ни насочва кой от нейните дарове за какво може да ни помогне
Широко разпространение е мнението, че когато човек вземе да се разболява, трябва да почне да се храни повече от нормалното, за да може по-бързо да се справи с болестта. Това обаче, оказва се, е погрешен подход. По-правилно би било да остане поне 24 часа само на вода (или прясно направени сокове), за да може организмът да пренасочи енергията си към справянето с болестта, отколкото да я хаби за храносмилане.
След тези 24 часа лечебно гладуване е най-полезно захранването да се извърши не с друго, а с плодовете на растения, които наподобяват засегнатия от болестта орган. Ето някои от тях.
Доматът. По форма и цвят той буквално прилича на човешкото сърце. Също като него той е червен и е разделен обикновено на две „камери“. Съдържа голямо количество калий, който е важен за балансирането на електролитните процеси в организма, а липсата му може да доведе до нередовен сърдечен ритъм.
Консумацията на домати действа благотворно и за снижаване стойностите на кръвното налягане, както и за намаляване нивото на лошия холестерол (LDL). Поради всичко това консумацията на червения зеленчук е от изключително значение за поддържане на добра сърдечна дейност.
Орехите. Без затруднение може да се определи, че ореховата ядка наподобява човешкия мозък. Тя съдържа 60% ненаситени мазнини, а особено ценна е омега 3 мастната киселина.
Известно е, че орехите са идеалната храна за поддържане на остър ум. В състава им влиза още желязо, крайно необходимо за транспортирането на кислород до всяка клетка и за нормалното функциониране на нервната система.
Богатият витаминозен (С, А, Е, В група) и минерален (магнезий, желязо, калий, фосфор, йод) състав на тези ядки ги превръща в една от най-ценните за организма ни храни.
Морков. Когато е разрязан напречно, морковът наподобява много човешкия ирис. А се знае, че това е една от най-полезните за зрението храни.
Съдържа в голямо количество витамините А и С, които са антиоксиданти и предпазват клетките от стареене, неутрализирайки агресивните свободни радикали. Бетакаротинът пък е онази съставка на моркова, която е полезна за зрението. Липсата му би могла да доведе до кокоша слепота.
Достатъчното количество от този витамин предпазва очите от сухота и от вредните ултравиолетови лъчи. Консумацията само на един морков на ден може значително да подобри състоянието на зрението и на кожата.
Грозде. Гроздовите зърна поразително напомнят кръвните телца. Те имат свойството да защитават организма и да го предпазват от инфекции и гъбички. Този плод подобрява кръвообращението, спомага за пречистване на кръвта и извличане на токсините.
Богат е на калций, силиций, йод, арсен и др. Добър източник е и на витамин С.
Боб. Бобът по формата си прилича на бъбрек. И неслучайно – той е известен със своето диуретично действие. Затова се препоръчва именно при бъбречни и чернодробни проблеми.
Той още е и ценен източник на фибри, които помагат за понижаване нивото на кръвната захар и ястията от него са много подходящи за включване в диетата на диабетиците.
В него се съдържат също така витамини от В-групата, които понижават концентрацията на хомоцистеин в кръвта, високите количества от която са индикатор за повишен риск от инфаркт и инсулт и нанасят поражения върху нервната система. В боба се откриват още магнезий, желязо, фосфор и цинк.
Патладжанът не трябва да се консумира от хора с храносмилателни смущения или чернодробни проблеми. От друга страна, той съдържа мощен антиоксидантен комплекс - витамини А и С, които предпазват клетките от стареене и имат антитуморен ефект. Богат е и на минерални вещества - цинк, калций, магнезий, калий, селен и др., затова е полезен и за костите, и за прочистване на бъбреците.
Крушата съдържа също витамините Е, С и А, както и малки количества от В-група. Ценното при нея е това, че включва в състава си ценни фибри и помага при запек, депресия и затлъстяване, както и за нормалната работа на панкреаса. Съдържа още микроелементите цинк, мед, желязо, фосфор, магнезий, калций, калий. Крушите подобряват кръвообращението и метаболизма, полезни са за костите и регенериране на клетките.