Бордолезовият разтвор е един от най-старите фунгициди. Негов създател е французинът Пиер Миларде - професор по ботаника. В края на XIX век ученият търси средство
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
за опазване на лозите от маната, която нанася сериозни щети на лозарството във Франция. През 1882 г. Пиер Миларде използва воден разтвор от меден сулфат и гасена вар при лозите. Тази комбинация се оказва ефикасно средство както срещу маната по тези растения, както и срещу редица болести по овощните и зеленчуковите култури.
У нас бордолезовият разтвор продължава да заема важно място в растителната защита. Той е контактен неорганичен фунгицид с предпазно действие.
При овощните култури бордолезовият разтвор се използва и през периода на покой. През този период овошките се пръскат с 2% бордолезов разтвор. С това третиране се цели унищожаването на зимуващите форми на редица патогени (къдравост по прасковата, ранно кафяво гниене, мехурки по сливата, гъбна сачмянка и др.), редуцират се растителнозащитните пръскания през вегетационния период.
Зимното пръскане на овощните култури с бордолезов разтвор трябва да се провежда при тихо време и положителни температури, над 5-6ºС. Клоните и стволът на дърветата трябва да се пръскат обилно с препарата.
Бордолезовият разтвор се приготвя лесно. При приготвянето му от важно значение е да се спазва последователността при смесване на съставките – син камък (меден сулфат) и гасена вар (калциев хидроокис). Медният сулфат има фунгицидно и бактерицидно действие. Той се разтваря добре във вода. Калциевият хидроокис притежава антисептични свойства и неутрализира киселинността на разтворения син камък.
За приготвяне на 10 л 2% бордолезов разтвор са необходими 200 г син камък и 300 г гасена вар. Синият камък се разтваря в 8-9 литра вода в подходящ пластмасов съд. Гасената вар се разтваря отделно в 1-2 литра вода до получаване на хомогенно варно мляко. Варното мляко се прецежда през цедка и прибавя бавно на тънка струйка към разтворения син камък при непрекъснато разбъркване.
Качественият бордолезов разтвор е с небесносин цвят и слабo алкална реакция рН 7,5-8,5. Реакцията на разтвора може да се контролира с червена лакмусова лента (лентата трябва да посинее).
Бордолезовият разтвор трябва да се приготвя в количества, които могат да се използват в кратък срок – до 5-6 часа след приготвянето му. След това качеството на разтвора се влошава.