Проф. Караханян разработва прог-рама за рационално хранене, адаптирана към българската кухня
Професор Ексапет Караханян – Джамбазова е лекар от 1956 г., изтъкнат специалист по педиатрия и ендокринология, лекар на годината за 2004, автор на учебници и човек с голямо сърце, посветено на пациентите. Тя има над 55 години стаж в медицината и много опит и енергия, които може да предаде на по-младите си колеги.
Арменка по произход, проф. Караханян е родена в Хасково, където в момента развива след пенсионирането си частна практика като педиатър и ендокринолог.
Голяма част от нейните пациенти – и деца, и възрастни, са с наднормено тегло.
„Това е един много тежък проблем, с много трудно лечение. За да се постигнат резултати, се изискват много усилия от страна на самия пациент, както и високото му съзнание. Много е трудно с децата, защото те идват под влияние на родителите. За тях е трудно да се спазва диетичен режим, защото имат нужда от разнообразна храна. Възрастните имат възможност да се подлагат на много ограничени диети, но за децата това е вредно“ – изтъква тя в интервю за framar.bg.
Специалистката разкрива и друг аспект на проблема – физическата активност. „Днешните деца не са физически активни – те стоят пред компютъра и телевизора, нямат навици да спортуват или да играят отвън. Това е една от основните причини за повишена заболеваемост“ – отбелязва проф. Караханян.
Преди много години като лекар в Хасково тя организира лагери за деца с наднормено тегло. За двадесет дни се получавали страхотни резултати от съчетаването на походи в планината, плуване в басейн и разумно хранене. За съжаление, тези лагери след това престават да съществуват и повече не се е чуло за други подобни инициативи.
По отношение на това какво трябва да бъде менюто на един ученик, педиатърката и ендрокриноложка съветва: „Трябва да включва абсолютно всичко! Дори и хляб, а сега младежите го избягват. Естествено, говорим за черен или за пълнозърнест хляб. Често децата не закусват у дома, а получават парички, с които си купуват чипс или дюнер, а това не са най-здравословните храни на света. Трябва да се изкорени и мнението, че пълнотата е здраве, особено за малките деца“ – категорична е тя.
Проф. Караханян изброява и грешките, които допускат и възрастните хора в режима си на хранене: липсата на закуска, много кафета, на обед се хапва на крак, а вечерта се преяжда. „Трябва да бъде точно обратното – лека вечеря, стойностен обяд и добра закуска“ – съветва специалистката.
Тя коментира и защо има толкова много диети, а толкова малък ефект от тях. „Много малко от тях са обусловени научно, голяма част са с белтъчни храни, лишаване от въглехидрати и мазнини, а така организмът страда. Първоначално се сваля от теглото, но след това настъпва „йо йо ефект“ и предишните килограми се връщат, че даже и повече“. Затова препоръчва в диетите да има рационалност, без да се допускат лишения – в менюто трябва да присъстват всякакъв вид храни, но в разумни количества, разпределени по часовете на деня.
Професорката смята, че най-вредната диета е тази на Дюкан, тъй като натоварва бъбреците с предимно белтъчен режим на хранене. Диетите с пълен глад също квалифицира като абсолютен абсурд и дава за пример легендарния актьор Стефан Данаилов, който отслабна с гладуване много, но след това напълня пак, и то много бързо. „Не трябва да подценяваме и стреса – той може да направи неефективна всяка диета, дори и най-добрата“ – подчертава проф. Караханян.
Лично тя в в момента разработва една програма за рационално хранене, адаптирана от американски образец и базирана на най-важните параметри – часово хранене и определени количества, като я адаптира към особеностите на българската кухня. Този режим се адаптира към всеки човек в зависимост от теглото му, обиколката на ханша и таза, както и от ръста му, като се определят точни количества, както и заместители.
С нейния метод се отслабва бавно – по 1-1,5 кг на месец, но това е щадяща програма, при която се запазват резултатите, като разумността на храненето следва да се спазва цял живот.