Червеното цвекло съдържа много витамин С, РР, А, Е и от групата В и е мощен антиоксидант. В него има и много желязо и цинк, а също и калий, магнезий, фосфор и мед.
Ако искаме да проверим как работи стомашно-чревният ни тракт, трябва да изпием чаша цвеклов сок. Ако урината се боядиса в розово, то организмът ни е затлачен от шлаки и стомашно-чревният ни тракт е престанал да се справя с токсините.
При малокръвие се приготвя смес от сокове от червено цвекло, моркови и ряпа в съотношение едно към едно. Приема се преди ядене по 2 с.л. в течение на два месеца.
Цвеклото е много добро профилактично и лекарствено средство при атеросклероза благодарение на високото си съдържание на йод.
То помага и при хипертония, тъй като в него има много манган (11 г на 100 г от продукта), който има способността да сваля кръвното налягане. При ниско кръвно пък трябва сокът от цвеклото да се приема два пъти на ден по ½ чаша с добавка на мед.
При запек ще помогне консумацията на гладно на отвара от червено цвекло.
То е много добро средство за почистване на черния дроб.
Има една интересна особеност, която отделя цвеклото от другите зеленчуци и плодове – това е бетаинът. Той е важен продукт, който е необходим за пълното усвояване на белтъчините. А също така спомага и за добрата работа на черния дроб и неговото възстановяване.
При повишен холестерин, бъбречни заболявания и сърдечна недостатъчност е добре червеното цвекло по-често да присъства в менюто ни.