Нарушения при строежа на спортни съоръжения в Твърдица
Инертните материали за строителството на стадиона в Твърдица са добити в нарушение на закона
24 Март 2016, Четвъртък
Редно ли е да се разминеш с глоба от 3000 лв., когато незаконно си добил инертни материали за в пъти повече пари
Миналата година по това време направихте репортаж за незаконния добив на инертни материали в защитена зона „Натура 2000" до язовира в Твърдица.
Резултатът към момента е издадена присъда, с която са налага глоба на фирмата нарушител в размер на 3000 лв.
В момента тече разследване за още доста нарушения по проектите за изграждане на спортни съоръжения в Твърдица.
Нима е справедливо да се разминеш само с глоба от 3000 лв., когато си добил незаконно инертни материали за 30-40 000 лв. В мотивите на съда по въпросното дело е записано, че добиваната три дни баластра със 7 камиона тип гондола е вложена в строителството на двата стадиона в Твърдица, като стойността й е неколкократно по-голяма от наложената глоба.
Редно е прокуратурата да се произнесе по няколко въпроса. Защо например от общината не е определен обемът на тази незаконно добита баластра от фирмата изпълнител на проектите и съответно да се намали с толкова стойността на СМР, които са й платени. Интересно е да се разбере и как е допуснато да бъде класиран проект, за който не са спазени процедурите за оформянето на едно УПИ. От скиците на кадастъра е видно, че строежът се реализира върху цели 5 имота.
Любопитно е и как констативният доклад за оценка на спечелилия процедурата проект е изготвен преди приключване на процедурата за подаване на документи за участие в търга? Нека прокуратурата установи има ли нагласена процедура в този случай. И възможно ли е за един работен ден фирмата да изработи 4 проекта за различните спортни съоръжения и да ги съгласува с 12 институции.
Друг е въпросът и защо от общината не е наложена предвидената в договора за строителство санкция на фирмата, изграждаща обектите. По договор строителството е трябвало да приключи за 129 календарни дни, а продължи над 310 дни. Размерът на тази санкция трябваше да бъде поне 500-600 000 лв. Резонно е да се запитаме има ли облагодетелстване на някои хора от това умишлено затваряне на очите?
Фактите по закононарушението са изброени в решението на Сливенския окръжен съд. Там се посочва, че на 8 август 2014 г. е подписан договор между Община Твърдица и дружеството „Твърдица спорт“, което е избрано за изпълнител на обществена поръчка с предмет: строително-монтажните работи по проект за изграждане и ремонт на спортни съоръжения – стадион (нов и стар) в Твърдица, спортна площадка в Шивачево и стадион в с. Бяла паланка. Общата сума, която възложителят е следвало да изплати на изпълнителя, възлиза на близо 5 милиона лева.
Реално главен изпълнител на обекта е „Строителство и монтаж“ ООД от Раднево. През януари 2015 г. при изграждането на градския стадион и картинг писта в Твърдица възниква необходимост от полагане на инертни материали (баластра), които да бъдат превозени и насипани откъм източната страна на градския стадион, където било предвидено изграждането на паркинг. На 21 януари 2015 г., без да има концесия за добиване на подземни богатства в землището на Твърдица, от „Строителство и монтаж“ започват да добиват баластра от местността Голина, намираща се в близост до язовир „Метрокук“, на около 150 м източно от стената на язовира.
Изкопните работи са осъществени в имот общинска собственост, с предназначение и трайно ползване – пасище с храсти.
Според експертите от РИОСВ – Стара Загора, извършването на дейността е довело до унищожаването на част от местообитанието на вида „европейски лалугер, предмет на опазване на защитената зона „Река Блягорница“.