С настъпването на пролетта започва да се обажда язвата
07 Април 2016, Четвъртък
С билки и балнеолечение страданията може да се облекчат
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Смяната на сезоните активизира съществуващите язви на стомаха и дванадесетопръстника Главен симптом на заболяването е болката. При язва на стомаха тя се появява 1 до 1,5 часа след хранене, докато при язва на дванадесетопръстника е характерна късната нощна болка, изявяваща се на гладно. Тя се локализира „под лъжичката“ и се излъчва към гърба.
Другите оплаквания – тежест в стомаха, киселини, гадене и повръщане – са последица от нарушаване на диетата или режима на хранене (преяждане, препиване, по-честа консумация на пържени, консервирани и пикантни храни, употреба на газирани напитки и алкохол).
Понякога болката настъпва безпричинно, най-често в резултат на нервно напрежение.
В последните години особено място сред причините за предизвикването на стомашната язва се определя микроорганизмът Хеликобактер пилори, който според Световната здравна организация е и един от главните виновници за появата на злокачествени заболявания.
Лечението на язвите трябва да се извършва само от квалифицирани лекари. Но тъй като лекарствата за тази цел не са включени в т.нар. позитивен списък на НЗОК за безплатни и с намалени цени медикаменти, препоръчваме да се потърсят лекове от природата.
Широко препоръчвана от народната и научната медицина за лечение на язвената болест е добре познатата у нас лайка. Тя, или по-точно чаят от цветовете й, е много подходящо средство за лечение на стомашната язва. Лайката може да се приложи още и под формата на извлек.
Както посочват изследванията на големия немски фитотерапевт Вайс, благодарение на съдържащите се в цветовете на растението биологично активни вещества, то има силно противовъзпалително действие, с което противодейства на съпътстващия язвата възпалителен процес. Същевременно лайката образува защитна мембрана спрямо дразнещите действия на приетата храна и стомашната секреция. Ето защо чаят от лайка се пие преди ядене в количество една водна чаша, и то няколко пъти дневно. Вайс препоръчва също така след изпиването му да се извършва бавно завъртане на тялото в легнало положение на всички страни в продължение на 5 до 10 минути. Това се прави с цел формиране на защитната мембрана върху лигавицата на стомаха.
Освен лайката, още редица билки съдържат вещества, които успешно могат да се прилагат за лечение на стомашната и дуоденална язва. От тях с най-голяма популярност се ползва жълтият кантарион, който е богат на флавоноиди и дъбилни вещества с подчертан противовъзпалителен ефект. За целта от надземната част на билката се приготовя чай, като 3-4 супени лъжици се заливат с 500 мл вода и се варят в продължение на 20 минути. Чаят се прецежда и се пие по 100 мл 3-4 пъти дневно преди ядене.
Особен интерес представлява широко известната у нас билка сладко коренче или сладник. Използват се нейните корени или нейният сок. Първоначално растението се прилагало за лечение на различни заболявания на дихателните пътища поради неговото смекчаващо и облекчаващо кашлицата действие. Впоследствие се установява и лечебният му ефект при язвена болест.
Учените са успели да получат по синтетичен път активния принцип на билката – глициризиневата киселина. Съответно преработена, тя влиза в състава на много търсеното лекарство „Кавед С“. У нас този препарат се произвежда под името „Алцид-V“, като към комбинацията е прибавена и лайка.
Освен използването на лечебни растения, при възможност в началото на пролетта може да се посетят и някои от специализираните ни балнеокурорти – Хисаря, Велинград, Горна баня и пр.
Комбинирането на различните природни средства може да осигури на страдащите спокойствие и добро качество на живот. И това именно е целта на съвременното лечение на язвената болест.