Април е много благоприятен месец за билковата аптека. Тогава се вадят коренищата на блатния аир, перуниката и пиреят; берат се пъпките на брезата,
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
цветът на червения глог, наземната част на глухарчето, както и корените му, кората от корените на леската, листата и цветът на люляка, цветът на трънката.
След събирането им билките се сушат на сянка или в сушилня до 40 градуса. Коренища на блатния аир се употребяват за възбуждане на апетита и подобряване на храносмилането. Пъпките от брезата имат силно отводняващо действие и се прилагат при отоци от различен произход.
Цветът на червения глог действа съдоразширяващо и регулира сърдечната дейност. Проявява също и нервноуспокоително действие. Употребява се при повишено кръвно налягане, сърдечна невроза и по-леки ритъмни нарушения.
Глухарчето подобрява функциите на черния дроб, действа жлъчегонно и противоглистно. Препоръчва се при жълтеница, камъни в бъбреците, хемороиди, стомашни и чревни болки, захарна болест.
Кората от корените на леската действа пикочогонно и противотрескаво, а листата на люляка стимулират секрециите на стомаха и червата.
Корените на перуниката помагат при кашлица, бронхит, жлъчни и чернодробни страдания. Корените на пирея се прилагат при възпаление на простатата, стомаха и червата, както и при пясък в бъбреците. Трънката има потогонно действие.
Други билки, които се берат през април, са гороцветът, грудковите коренища на змийската хурка, които в прясно състояние, взети колкото царевично зърно, помагат при хемороиди. Зайчата сянка, чиято надземна част се бере преди цъфтежа, понижава кръвното налягане и се употребява при застой на течности в организма, болести на далака и черния дроб, сърдечни смущения.