За тези, чиито родители работят наблизо – може, за тези, които просто живеят в района – не може
Сградата на 32 СОУ „Св. Климент Охридски“ в София
14 Април 2016, Четвъртък
Притеснени сме силно от един изключително тревожен дискриминационен факт, който предразполага към развитието на корупционни практики в едно столично учебно заведение.
Както всяка година, така и тази училищата в София, съобразявайки се с нормативната уредба, сами определят правилата, реда и критериите за прием на първокласници. Така, привидно спазили закона, се оказва, че някои от тях не предоставят на ученици, които живеят в непосредствена близост до учебното заведение, абсолютно никакви преференции, опитвайки се да привлекат по-заможни родители.
Оказва се, че ученик, живеещ на километри от училището, е много по-привилегирован (защото се възползва от преференцията „месторабота на родител“) от този, чийто адрес е на съседния тротоар, но извън описаната от училището зона.
Такъв е и случаят с 32 СОУ в София. С прието решение на ПС № 6 от 18 февруари 2016 г. ръководеното от г-жа Нели Костова училище приема привидно напълно коректни правила за прием в първи клас за учебната 2016/2017 г. Както почти навсякъде, и тук има съответно няколко основни критерия за прием – „местоживеене в района“, „месторабота“ и „друго дете в семейството, обучаващо се в училището“. Проблемът е най-вече в логиката на обхвата, по който са ограничени въпросните райони.
Един по-задълбочен поглед и справка по картата на столицата може да покаже, че т. нар. „район по местоживеене“ през настоящата година е толкова стеснен, че обхваща само такава площ, в която 90% от сградния фонд са офиси, административни сгради и/или магазини (това е зоната, ограничена от улиците „Позитано“, „Пиротска“, „Отец Паисий“ и бул. „Княгина Мария Луиза”). Напълно дискриминационно е изпусната основната жилищна част от района, намиращ се в непосредствена близост до училището (заключена условно между ул. „Цар Симеон“ и бул. „Княгиня Мария Луйза“), която предните години напълно логично е била включена в обхвата.
Така през настоящата година обусловената зона буквално свършва на тротоара зад учебното заведение. Извън нея остава една част от улиците „Софроний Врачански”, „Антим 1-ви” и „Отец Паисий“, намираща се под ул. „Пиротска“. И ето че напълно законно и „по правилата“ живеещите непосредствено зад 32 СОУ деца са оставени на милостта на директорката.
В управата на училището напълно са наясно за това кой район е в непосредствена близост до повереното им учебно заведение, ако се съди по логиката на определения от тях т. нар. „ район по месторабота“. Той се оказва многократно по-обширен и обхваща карето, ограничено от ул. „Позитано“ и ул. „Пиротска“ , ул. „Отец Паисий“ и бул. „Княгина Мария Луиза”.
Очевидно логиката за определянето му, следвана от г-жа Нели Костова, е привличането на по-желаните ученици, чиито родители работят в околните авторитетни институции, като се елиминират по-нежеланите – тези, дето просто живеят там.
Валерия Коен, Теодора Стоичкова,
Гергана Вълкова и други майки,
живеещи до 32 СОУ, София