Преди време се почувствах зле и помислих, че съм болна от грип. Но лекарят ми каза, че това е по-скоро в резултат на хронична умора.
Нима това може да се нарече заболяване? И може ли да се преодолее с билки?
Геновева Ракитина,
София
Синдромът на хроничната умора действително в началото протича като грип. Само че симптомите се запазват много месеци подред. Често се наблюдават болки в мускулите, уморяемост, безсъние, раздразнителност, намаляване на концентрацията и вниманието, увеличаване на лимфните възли и се поддържа субфебрилна температура (37,1-38,6 градуса).
Основното при това заболяване е немотивираната емоционална и физическа умора, която продължава поне половин година, независимо от лечението и почивката. Американската преса илюстрира този синдром със снимка на домакиня, заспала в креслото редом до прахосмукачката по време на чистене.
Главната триада от симптомите е съставена от изтощаване на нервната, ендокринната и имунната система. При това заболяване организмът е нападнат от няколко вируса, но влияние оказват и хроничният стрес, екологичното замърсяване (с тежки метали, пестициди, хербициди), недостатъчното хранене или лошото усвояване на храната, недостатъчно добра работа на надбъбречните жлези, нервни неразположения, депресия, неврастения и пр.
Според друга теория, Синдромът на хроничната умора е вследствие на нарушения в синхронизацията на биоритмите или десинхронизацията, възникваща при преход от остро заболяване към хроничната му фаза и обратно.
Казано по-просто, той се появява при хронициране на всякакво остро заболяване – бронхит, гастрит, тиреоид и т.н.
През 1998 г. названието на заболяването бе преименувано на Синдром на хроничната умора и имунна дисфункция, т.е. бе признато, че в основата му лежат имунни нарушения.
В съответствие с това бяха изолирани 9 симптома: повишаване на температурата до 38 градуса; увеличение и болезненост в някои лимфни възли; възпаления на дихателната система (фарингит); обща мускулна слабост; болезненост на гръдната мускулатура; мигриращи болки в ставите; главоболие; разстройство на съня; намаляване на паметта, интелекта, вниманието, депресия.
Обичайно лечението на този синдром включва в себе си борба с инфекцията с помощта на антибиотици, използване на антидепресанти, прием на витамини (особено на витамин С), предписване на биодобавки (коензим Q) и пр.
Назначаването на тонизиращи лечебни растения при това заболяване е груба грешка. В случая те изтощават резервите на организма и възпрепятстват неговите функции. По-добре е на първо време да се използват общоукрепващи и успокояващи билки. В частност се препоръчват етерично-маслени растения: аир, розмарин, босилек, девисил, лавандула, мащерка и др.
Рецепта 1: Приготвя се настойка, като се взимат по 1 ч.л. босилек, лавандула, розмарин, маточина и бял равнец. Билките се заливат с 1 л гореща вода и се оставят да престоят една нощ. На сутринта се прецеждат и се пие по ½ чаша 3 пъти на ден преди хранене.