Започна петият месец на годината и по традиция в. «Десант» потърси мнението на специалистите за това какво време да очакват стопаните,
така че да планират работата си на полето. По този повод разговаряме с Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ-БАН.
- Май е един от най-дъждовните месеци от годината. Ще могат ли фермерите навреме да засеят царевицата?
- През първото десетдневие на май агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво и хладно време. Очакваните значителни валежи ще поддържат преовлажнени горните почвени слоеве на много места в полските райони, което ще възпрепятства провеждането на предсеитбените обработки, ще забави сеитбата на царевица за зърно и на някои от топлолюбивите пролетни култури – фасул, памук, фъстъци, дини, пъпеши и др.
- Какви ще бъдат условията за развитието на земеделските култури?
- През десетдневието условията ще бъдат благоприятни за развитието на редица гъбни болести; мана по лозата (Plasmopara viticala), ранно кафяво гниене (Monilia laxa) и сачмянка (Stigmina carpophila) по костилковите овощни видове, струпясване по ябълката (Venturia inaequealis) и крушата (Venturia pirina), загиване на завръзите при дюлята (Monilinia cydoniae), сиво гниене по ягодата (Botrytis cinerea) и др.
През този период вегетацията на есенните посеви и засетите пролетни култури ще протича с по-забавени темпове, при поднормени топлинни условия. При пшеницата и ечемика във високите полета ще се осъществява преход от фаза вретенене към изкласяване.
В полските райони при посевите ще преобладава фаза изкласяване. На отделни места в Дунавската равнина и в Южна България при зимните житни култури ще се наблюдава и начало на фаза цъфтеж.
През повечето дни от второто и третото десетдневие развитието на земеделските култури ще се осъществява при температури близки до климатичните норми. Очакваните валежи през втората половина на май ще поддържат добро нивото на почвените влагозапаси в 50- и 100-сантиметровия слой (над 85% от ППВ), ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, при които ще протича формиране и наливане на зърното.
В края на второто десетдневие на места в южните райони ечемикът, по-рано от обичайните срокове, ще встъпи във фаза млечна зрелост. В края на май фаза млечна зрелост ще се наблюдава и при пшеницата в част от Дунавската равнина и на места в Южна България.
През месеца при царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. В края на третото десетдневие при засетите в агротехнически срок посеви със слънчоглед ще се наблюдава образуване на съцветие.
- В края на април сланите и градушките нанесоха повреди на земеделските култури. През май очакват ли се отрицателни температури?
- През май критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират, но остава опасността от градушки. При повреди от градушка е препоръчително засегнатите овощни култури при първа възможност да се третират с медсъдържащи фунгициди, с цел по-бързо калциране на раните и ограничаване риска от вторични зарази с патогени.