Наскоро си изгорих ръката. Мазах я с най-различни мехлеми, но белегът продължава да не изчезва.
С какво може да го премахна, помагайки си със средствата на народната медицина?
Веска Цветанова,
София
Изгарянето е повреждане на кожата и дълбоко лежащите тъкани, което е предизвикано от въздействието на висока температура, химически вещества, електричество или лъчева енергия.
Специалистите определят четири степени на изгаряния. При I-ва степен се поразява само епидермисът, който е способен бързо да се възстанови. За 3-5 денонощия отокът и зачервяването се разнасят и върху поразената кожа не остава белег.
При II-ра степен пораженията са по-дълбоки. Върху зачервената кожа се появяват мехури, изпълнени с прозрачна течност. Кожната повърхност се възстановява в течение на 8-12 дни, като цветът на новата кожа първоначално е яркорозов, а след 2-3 седмици става нормален и следите от изгарянето изчезват.
При ІІІ-та степен мехурите са запълнени с жълтеникава течност или желеобразна маса. Често се формира коричка с бял или жълт цвят, чувствителна към докосванията. Заздравяването става за 15-30 дни. След възстановяването на кожата пигментацията изчезва за около 1,5-3 месеца.
При IV-та степен освен умъртвената кожа и подкожни тъкани, загиват и околните мускули, сухожилия и кости. Повредената повърхност се покрива с кафеникава или черна плътна коричка. Почти е невъзможно пълноценното възстановяване на тъканите.
Рецепта 1: Болното място се налага със ситно настърган морков. Това помага и за заздравяването на рани и язви.
Рецепта 2: При изгаряне трябва незабавно да се разбърка пресен яйчен жълтък с 1 с.л. краве масло до гъстотата на майонеза. Сместа се нанася върху чиста марля и се налага върху болното място. Болката веднага отшумява, а скоро заздравява и раната.
Рецепта 3: Болката се облекчава и за заздравяването на увреденото място помагат „лепенки“ или превръзки с настърган картоф.
Рецепта 4: Върху болното място се поставя намачкано и смесено с мед стъбло от ревен. След това не само минава болката, но и не остава следа от изгарянето.
Рецепта 5: Поразеното място се посипва с настъргана ряпа или нейни смлени семена.
Рецепта 6: Брашно от елда се запича до пожълтяване. Замесва се с вода и с кашата се намазва болното място.