С тученица и на трапезата, и за избавление от болести
12 Май 2016, Четвъртък
През Средновековието я наричали „благословено растение“ и с нея лекували диабета
Един досаден плевел – тученицата, за чието изкореняване от градините стопаните полагат титанични грижи, се оказа безкрайно полезно растение. Освен че от него може да се приготвят различни вкусни блюда (преди няколко броя предложихме в рубриката ни „Кулинарен „Десант“ подобни кулинарни рецепти), то успешно се използва и за лечебни цели.
Тученицата се цени още от най-стари времена. Тя има древна история на лекарственото си приложение. Спомената е в съчиненията на такива известни древногръцки учени, философи и лекари като Хипократ, Теофаст и Плиний, които са я използвали за лечение на главоболие, хемороиди, възпалени очи, заболявания на стомаха и пр.
От историческите документи е видно, че египтяните са я отглеждали, като широко са я използвали както за храна, така и като лекарство. Още в средните векове арабите са лекували с нея диабет и са я наричали „благословено растение“. Изследванията на съвременните учени потвърждават способността й да понижава нивото на захарта в кръвта за сметка на засилено изработване от организма на инсулин.
В Русия пък тученицата се използва при кръвохрачене, при слънчев удар и други заболявания. Нейните полезни свойства се дължат на богатия й състав, в който преобладават витамините А, Е, РР, В, К, микроелементите калий, магнезий, калций, както и белтъчини, важни за пълноценното функциониране на организма.
В съвременната народна медицина основно се използва цялата наземна част на растението. Полезни са и семената, които са богати на мазнини, целулоза и нишесте. Те проявяват глистогонно действие, а настойката от тях помага при простудни заболявания за сваляне на температурата и преодоляване на треската. Отварата пък е едно от най-добрите средства за лечение на чернодробни, бъбречни и стомашно-чревни заболявания. Тя има силно антимикробно действие и е ефикасна при конюнктивит и дизентерия.
Растението се използва и при възпалителни процеси в пикочния мехур, при ниско кръвно налягане, световъртеж и пр. С негова помощ може да се пречистим от шлаките, натрупани в организма, които водят до развитието на артрит.
Тревата е подходяща и за обработка на кожни лишеи, язви и други образувания. С нейна помощ можем да защитим кожата от преждевременно стареене и появата на бръчки, тъй като тя пречи на разрушаването на колагена и оказва положително въздействие върху състоянието на мускулатурата. С прясно изцедения сок се мажат брадавиците до изчезването им. Той способства и за нормализиране на сърдечната функция.
Отварите от стъблата и листата пък може да ни отърват от камъни в жлъчката, да намалят нивото на холестерина в кръвта и не позволяват атеросклеротичните плаки да се образуват отново.
Противопоказания
Настойки от тученица не бива да се пият, ако човек страда от хипертония или брадикардия, а също и от хора, имащи вегетативни проблеми.
В кулинарията растението се използва в свеж вид или консервирано. От него се приготвят разнообразни салати, добавя се в супи и месни блюда. Добре узрелите стъбла може да се мариноват.
Тревистата част се събира от юни до септември включително, а семената в периода на узряването им (август и септември).
Народни рецепти със смятаното за плевел растение
Рецепта 1 (срещу пърхот): 1 с.л. изсушена тученица се поставя в 200 мл вряла вода и се оставя да престои около час. Настойката се прецежда и внимателно се втрива в корените на косата.
Рецепта 2 (при цистит, пиелонефрит, нефрит, дизентерия, ухапвания от насекоми или змия): Взима се по 1 с.л. прясно изцеден сок не по-малко от 3 пъти на ден преди хранене.
Рецепта 3 (за премахване на белези): Взимат се 40-50 г тученица, заливат се с чаша гореща вода и се оставят да престоят 2 часа. След това течността се прецежда и към нея се добавят 2 кокоши яйца. Сместа се загрява и се изпива в течение на един ден. Продължителността на лечението е 8-10 дни.
Рецепта 4 (при колит): 1 с.л. сушена тученица се залива с чаша топла вода и се кипва за десетина минути. След това се оставя да престои 2 часа. Прецежда се и се пият по 2 с.л. 3 пъти на ден.
Рецепта 5 (при ухапвания от пчели и отоци): На засегнатото място се поставят пресни листа от тученица.
Рецепта 6 (при артрит): Взима се 1 с.л. смляна тученица, залива се с чаша хладка вода, кипва се на огъня за десетина минути, след което се оставя да престои 2 часа, като съдът се увива с одеало или дебела кърпа, за да се запази топъл. След прецеждане се взимат по 2 с.л. 3 пъти дневно.
Рецепта 7 (при заболявания на черния дроб и жлъчния мехур): На 1 чаша вода се слагат 10-20 г тученица и 2 г семена от растението. Ври 10 минути и се оставя да престои 2 часа. Пие се по 1 с.л. 3 пъти на ден.
Рецепта 8 (като противовъзпалително и диуретично средство): Приготвя се настойка от 1 с.л. свежа тученица, която се залива с 1 чаша вряла вода. Оставя се да престои 2 часа, прецежда се и се пие по 2 с.л. 4 пъти на ден.