Азиатското растение е наричано още „трева на паметта“
Наричат азиатската центела (известна и като готу кола) „храна за мозъка“ или още „трева на паметта“. В аюрведическата медицина растението е широко използвано за стимулиране на мозъчните клетки, за подобряване на мозъчното кръвообращение и за снабдяването с кислород на този най-важен орган в човешкото тяло.
В резултат от прилагането на препарати, създадени на негова основа, мозъчните клетки се възстановяват и се подобрява паметта и функцията на нервната система. Билката действа успокояващо при тревога и стрес и подобрява съня. Тя е още прекрасно антиоксидантно, хепапротекторно, противовъзпалително, обезболяващо, слабително и диуретично фитосредство.
Азиатската центела (готу кола) влияе положително върху умствената дейност, особено в по-късна възраст, повишава способността към обучение, засилва остротата на мисленето и процеса на запомняне. Растението притежава способността да възстановява енергийните запаси на организма, подобрява самочувствието, намалява уморяемостта, укрепва имунната система, удължава продължителността на живота, като забавя процесите на стареене.
Препоръчва се и при епилепсия, нервни разстройства, атеросклероза, климакс и по време на следоперационно възстановяване.
Правени са изследвания, които доказват ефективността на препаратите от това растение при нарушения на маточното кръвообращение, дисплазия на маточната шийка и затлъстяване. Препоръчват се и при късогледство и глаукома.
Билката съдържа и известно количество етерично масло и флавоноиди, които оказват тонизиращ ефект върху вените и затова е полезна при различни прояви на венозна недостатъчност – чупливи капиляри, тежест в краката хемороиди и пр.
Екстрактът от нея намалява отоците благодарение на леките си диуретични свойства, нормализира водно-солевия баланс и обмяната на мазнините, възстановява оптималното функциониране на вените и като цяло въздейства благотворно върху кръвоносната система.
Приемана вътрешно, центелата оказва прекрасно влияние върху венозно-лимфатичната недостатъчност и забавено зарастване на рани, като в същото време ускорява и калцирането на язви на стомаха и дванадесетопръстника.
Външно препаратите от нея се използват като ефективно допълнително средство в лечението на трофични язви, рани (дори такива след хирургични операции), както и на леки изгаряния (включително слънчеви).
Научни изследвания разкриват мощните заздравяващи раните свойства на готу колата, при това без да се образуват ръбчета.
Сапонозидите в растението стимулират синтеза на колагена, като така укрепват съединителните тъкани. Фитопрепаратите от него стимулират процеса на епителизация и регенерират клетките на кожата.
Билката се явява мощно кръвопочистващо средство със специфично действие при хронични кожни заболявания, трудно поддаващи се на лечение – проказа, екзема, псориазис, сифилис.
В Югоизточна Азия я използват за тонизиране, а също и при бронхити, бронхиална астма и туберкулоза. В Индия тя се използва при епилепсия, в Китай – при разстройства. Включена е в Британската и Европейската фармакопея.
Екстрактът от азиатска центела се влага в козметичната продукция с цел повишаване тургура на кожата и профилактика на преждевременното стареене. Благодарение на подобрената микроциркулация на кръвта кожата става гладка и еластична.
Много рядко препаратите от растението може да предизвикат алергична реакция. По принцип, ако се спазват препоръчителните дози, те не водят до никакви нежелани странични ефекти. Все пак е добре да се посъветвате със специалист, преди да започнете да ги приемате и прилагате.