При едно скорошно посещение при личния ми лекар той ме посъветва да пия допълнително хром под формата на хранителна добавка.
Интересувам се каква е ролята на този химичен елемент за човешкото здраве?
Гавраил Емануилов,
Асеновград
Ако тестените и сладкарските изделия са основата на вашето меню, то със сигурност на 100 процента хромът няма да ви достига. Именно при неговия дефицит се развива непреодолимо лечение към сладкото.
Хромът влиза в състава на всички клетки на нашето тяло, без изключение. Нормата за неговото количество в организма е 6-12 мг. Изследванията показват, че с храната жените средно усвояват на ден по-малко от 40% от дневната норма, а мъжете – по-малко от 60 процента.
Хромът е необходим на всеки, който иска да отслабне, тъй като химичният елемент не само намалява влечението към сладките изкушения, но и възпрепятства натрупването на излишно тегло като регулира обмяната на въглехидратите и мазнините.
Когато обаче неговото количество е недостатъчно, неизразходваната глюкоза се превръща в мазнини. И обратното – когато той е в нужните норми, помага за преработването на мазнините в мускулна тъкан. Стига, разбира се, при това човек да се занимава със спорт, а не да се излежава на дивана.
Не по-малко хромът е нужен и на хората със захарен диабет, особено от втори тип, а също и на тези, които са предразположени към това заболяване. Недостигът на микроелемента е една от причините за влошаване на толерантността към глюкозата при над четиридесетгодишните. Ако той е в достатъчно количество в организма, шансът да се развие диабет е нищожен.
Хромът ни защитава и от атеросклерозата и заболяванията на сърцето и ставите. Той нормализира кръвното налягане, извежда от организма „лошия“ холестерол (както и тежките метали и вредните соли) и помага да се натрупа повече от „добрия“.
При мъжете недостигът му може да наруши репродуктивната функция, затова и потенциалните бъдещи бащи трябва да се погрижат да си го набавят в нормата.
А що се отнася до функционирането на щитовидната жлеза, то ролята на този химичен елемент е неоценима, защото тъкмо той може да замени йода, когато не достига в организма. Хромът е незаменим и при профилактиката на глаукомата. Рискът от развитието й нараства след навършването на 40 години.
Не на последно място той укрепва костната тъкан и предотвратява развитието на още едно заболяване на средната възраст – остеопорозата.
Ежедневно от него в организма ни трябва да постъпват от 50 до 300 микрограма. Най-добре хромът се усвоява, когато влиза в състава на органични съединения. Затова за предпочитане е да се получава от храната.
Най-много той се съдържа в млякото, яйцата, бобовите растения, пълнозърнестия хляб, морските дарове, броколите и ябълките. Но термичната обработка намалява съдържанието му и затова е добре плодовете и зеленчуците да се консумират пресни. Много хром има в черния чай и натуралното какао.