За лечебни цели се берат съцветията на дървовидния бъз. Това трябва да стане преди отделните цветчета да започнат да падат от китката.
Изсушени, те се запазват до 2 години.
От медицинска гледна точка билката притежава много ценни свойства и проявява противовъзпалително, антибактериално, отхрачващо, температуропонижаващо, потогонно и диуретично действие, което помага да се избегнат отоците. Освен това бъзовият цвят възпрепятства образуването на тумори.
Заболяванията, при чието лечение той може да се прилага ефективно, са твърде много: кожни проблеми (изгаряния, гнойни пъпки, възпаления); простудни и вирусни инфекции; безсъние и невралгия; стомашни и жлъчни проблеми; хемороиди; ревматизъм, подагра, наднормено тегло, метаболитни смущения и пр.
Бъзовият цвят се използва и в лечебни комбинации при ендометриоза, миоми и пр. Отварата от него се препоръчва и при някои функционални нарушения в работата на черния дроб, и при бъбречни заболявания, особено ако са съпроводени с отоци.
Пропорциите, в които се прилага при приготвянето на настойки, зависят от заболяването, което предстои да се лекува – концентрацията на разтвора е различна. Нужното количество от изсушените цветове се залива със съответния обем гореща вода и се оставя да престои, като преди изпиване сне прецежда.