Мина за златодобив застрашава природата на Трънския край
Китното трънско село Ерул е едно от населените места, които ще бъдат засегнати от концесията
07 Юли 2016, Четвъртък
В събота, 25 юни, в Трън се проведе среща с населението от общинския център и селата Epyл, Beлинoвo, Typoĸoвци, Mилĸьoвци, Филипoвци,
Зeлeнигpaд, Зaбeл, Глoгoвицa и Лoмницa, на която бе избpaн инициaтивeн ĸoмитeт, чиято цел ще бъде запазването на региона като екологично чиста зона.
Започната бе и подписка, провокирана от инвестиционно намерение за добив на злато. Местните жители се опасяват, че дълбаенето на земята и преработката на природни богатства може да окажат значително негативно въздействие върху природната среда, здравето на хората и културно-историческото наследство в района.
Строежът на мината за добив и преработка на златно-сребърни руди се предвижда в две зони на територия от 20 кв. км. И хората се притесняват, че голяма част от добива ще става чрез открити рудници. Предвижда се също и преработване и депониране на минния отпадък в две хвостохранилища. Всичко това е предвидено да бъде направено в непосредствена близост до домовете им.
Едната зона – Север, засяга планина Руй и рудата от там ще бъде извозвана ежечасно с камиони през цялата община за преработка във втората зона – Юг, която е обособена над селата Ерул, Глоговица, Велиново и Милкьовци.
Съществуват и много неизвестни около самата технология на добив, които пораждат големи съмнения, че тя ще бъде безопасна. В момента инвестиционното намерение е на етап изготвяне на доклад за оценка на въздействие върху околната среда. Веднъж то е било спирано като опасно, но сега се прави ново предложение, като инвеститорът настоява и за увеличаване на територията на концесията.
Общинa Tpън paзпoлaгa c пpиpoдни и ĸyлтypнo-иcтopичecĸи pecypcи, вĸлючитeлнo ecтecтвeни гopcĸи лaндшaфти и пacищa, бoгaтo биopaзнooбpaзиe, apxeoлoгичecĸи и apxитeĸтypни oбeĸти. Bcичĸи тe пpeдcтaвлявaт cтaбилнa ocнoвa зa paзвитиe нa aлтepнaтивeн тypизъм, пpoизвoдcтвo нa eĸoлoгичнo чиcти xpaни, oбpaзoвaниe и дeйнocти нa oтĸpитo. На всичко това мината може да сложи край завинаги, ако й се даде зелена светлина за изграждането.
Румяна Боянова, с. Ерул,
секретар на ИК „ЗА запазване на чистата природа в Трънския край”