Апоплексията е най-опасното заболяване по кайсията
02 Август 2016, Вторник
Кайсията се напада от редица болести: ранно кафяво гниене (Monilia laxa), късно кафяво гниене (Monilia fructigena), гномония (Gnomonia erythrostoma),
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
гъбна сачмянка (Stigmina carpophila), бактериална сачмянка, апоплексия и др.
Ранното кафяво гниене е гъбна болест, която причинява опожаряване на цветовете. Късното кафяво гниене напада плодовете.
Гномията е икономически важна болест, която се развива при влажно време. При благоприятни условия тя може да причини преждевременен листопад и обезлистяване на дърветата. Признаците й са появата на неправилни хлоротични петна, които некротират от центъра към периферията на листата. По плодовете се образуват вдлъбнатини. Патогенът зимува в растителните остатъци.
Сачмянката (гъбна, бактериална) напада листата, леторастите и плодовете. По листата се образуват червено-кафяви пръстеновидни петна, които в центъра некротират, тъканта пада и листата изглеждат като надупчени. По леторастите се образуват елипсовидни, вдлъбнати петна. Нападнатите от сачмянка завръзи са деформирани, напукани и по-късно окапват.
Апоплексията е най-опасната болести по кайсията. При нея се наблюдават хлоротични листа, подтисната вегетация, внезапно увяхване и изсъхване на цели клони и дървета. Причините за появата й не са напълно изяснени. По-податливи на апоплексия са кайсиевите насаждения, при които не се извършва навременна и качествена растителна защита срещу посочените по-горе болести и срещу някои неприятели (източен плодов червей, листогризещи гъсеници, хоботници, корояди, дървесинояди и др).
Предполага се, че от апоплексия боледуват дървета с частични повреди от измръзване, в които впоследствие се развиват патогени (паразитни гъби). Те причиняват запушване по проводящата система, ограничават притока на хранителни вещества и нарушават нормалното протичане на физиологичните процеси при кайсията.
Кайсията е студоустойчив вид. В състояние на дълбок покой тя издържа без проблем отрицателни температури от порядъка на минус 25-30ºС. След излизане от покой, при повратни студове, нейната студоустойчивост рязко намалява. Поради тази причина кайсиеви насаждения трябва да се отглеждат в райони без резки температурни амплитуди.
Прилагането на добра агротехника и борбата с вредителите са от важно значение за намаляване риска от развитие на апоплексия по кайсията. Изсъхналите дървета трябва да се изкореняват и унищожават. Растителните остатъци задължително се събират и изгарят (в листата и мумифициралите плодове зимуват редица патогени). Болните леторасти се изрязват 15-20 см под повредата, а инструментите след резитбата – дезинфекцират със спирт или белина (10% разтвор).
През есента, след масовия листопад, е задължително да се извърши обилно пръскане на клоните и ствола на дърветата с 2% бордолезов разтвор. Чрез качествено провеждане на дълбоката оран се намалява инфекциозният фон от зимуващите патогени.