Майка ми се разболя тежко и вече от няколко месеца не може да става от леглото. От залежаването по тялото й се появиха декубинални рани.
Лекуващият я лекар изписа кремове. Спазвам всичките му указания, обработвам внимателно раните, мажа ги старателно, те завяхват за кратко, но така и не изчезват. Има ли някакви народни рецепти за справяне с този проблем?
Иванка Нейчева,
Бургас
Декубитална рана (декубитус, декубитална язва), според приетата от медиците дефиниция представлява локализирано увреждане на кожата и/или на подлежащите тъкани, възникващо най-често в области на тялото с по-малко подкожие, като резултат от загуба на устойчивост и протриване или разкъсване на кожата в местата на абнормно повишен натиск или комбинация от повишен натиск и опъване.
Некрозата на кожата и тъканите под нея, казано по-просто, възниква в резултат на натиска върху нея от твърди предмети – най-често при продължително залежаване.
За профилактика на декубиталните увреждания е необходимо да се идентифицират най-рисковите случаи. А това са болни в напреднала възраст – с гръбначно-мозъчна увреда или с друга причина за неподвижност, както и с нисък индекс на телесната маса.
Обикновено по-леките рани зарастват при подобряване на общото състояние на болния. Но на участъците с умъртвена тъкан може по-нататък да се развият и по-дълбоки язви, проникващи дори до костите.
Самите декубитуси могат са бъдат прости или гангренозни, сухи или с отделяне на значително количество гной. При разпространение на инфекцията е възможно развитието на усложнения и стигането до сепсис.
Обикновено лечението включва дезинфекция на засегнатите участъци с йодни препарати, промиване и на кожата около тях, посипване на стрептоциди върху язвите и покриването им с асептични сухи превръзки, а след остраняване на мъртвата тъкан (коричката) – и превръзки с нанасяне на подходящи мазила.
Задължително е да се спазва строга хигиена и чистота. Като съпътстващо лечение може да се приложи имуностимулираща терапия с даване на витамини и имуностимуланти,
Препоръчва се на всеки два часа лежащо болните да се обръщат и да сменят положението си.
За облекчаване състоянието на страдащите се използват и специални средства като антидекубитални дюшеци, възглавници, шини и пр.
Нашият читател Иван Антонов от София ни е изпратил многократно прилагана от него на залежали се роднини и познати рецепта за лечение на декубитални рани, за която гарантира, че действа с успех на 100 процента.
За целта се приготвя нещо като мехлем, като на водна баня се разтапя 50-100 г чиста домашна свинска мас. След това към нея, при непрекъснато разбъркване, се добавя сяра на прах (от аптеката), докато сместа стане бледожълта. Когато мазилото изстине, с него се намазват раните и се покриват с марля или чиста кърпа.
Иван Антонов твърди, че понякога е достатъчно само едно нанасяне за изчезването на язвите по тялото.