Според Аюрведа те притежават мощна целителна енергия
Лечението с прахообразни метали, които в една или друга форма се приемат вътрешно или външно, активно се е практикувало през Средновековието. Смята се, че днес то е загубило своето значение. Богатият избор от фармацевтични средства, включващи в състава си най-разнообразни микроелементи, включително и метали, направи тези рецепти малко прилагани, но все пак те имат място в грижата за здравето.
Освен средновековните лечители, до металотерапията прибягва и науката за живота, включваща много способи за лечение с натурални средства – Аюрведа. Според индийските й последователи, металите притежават мощна целителна енергия, но най-предпочитани са тежките – олово, злато, сребро, мед, живак, желязо. Най-важното е да се изчистят от примесите, токсични за жизнено важните органи. За тази цел металът се нагрява или обработва с различни средства – растително олио, прокиснала каша от различни зърнени култури, мляко и др.
Много е важно прецизно да се установи диагнозата и след това да се избере методът на лечение. Като правило се използва или апликация на пластини, закрепени с пластир, или външно се прилага под формата на мазила, прах и пр.
При апликацията на пластини нужният метал се прикрепя към кожата за няколко дена – от 3 до 5, след което се прави почивка от 10-14 дни, а после курсът се повтаря. Обикновено пластините се слагат върху активните точки на кожата, там, където се усеща най-силна болезненост.
Злато. Този метал съгласно Аюрведа лекува сърцето, облекчава сърдечните пристъпи, подобрява паметта и засилва интелекта. Той има свойството да повишава имунитета, да лекува епилепсия и да укрепва белия дроб и далака.
За подсилване на сърцето, подобряване на паметта и повишаване на вниманието се препоръчва да се вземе венчална халка, да се залее с 2 чаши вода и да се кипне, докато водата не остане наполовина. Получената течност се приема 2-3 пъти на ден по 1 ч.л.
Желязо. То оказва благотворно влияние върху костите, костния мозък, черния дроб и далака. Укрепва също така мускулните и нервните влакна и засилва изработването на червени кръвни телца.
Ето едно народно средство за спиране на кръвотечения от носа – на копринен конец между лопатките се провесва малък железен ключ. Кръвта би трябвало веднага да спре. Ако тези състояния са постоянни, ключето се носи 10-14 дни.
Смята се, че най-доброто средство при спазми е да се вземе в ръка парче желязо. Металът е подходящ и за лечение на радикулит. Приготвя се разтвор от оцет с поставени в него натрошени бръснарски ножчета. Щом те се разтворят, (след около 2 седмици) с течността се намазва болното място.
Мед. Този метал укрепва черния дроб, далака и лимфата, като отстранява излишните мазнини. Тя е много полезна за склонните към напълняване деца. С нея се лекува и малокръвие. Препоръчва се една добре измита медна монета да се сложи в съд с 4,5 чаши вода и да се кипне, докато течността остане наполовина. Две чаени лъжички от нея се приемат 3 пъти на ден, като курсът на лечение е един месец. Може да се носи на китката и медна гривна.
Сребро. В Аюрведа се смята, че то повишава издръжливостта на организма и помага при изтощение, болести на стомаха и червата, обилни менструални кръвотечения. Сребърната пепел се използва при лечение на нарушена работа на черния дроб и далака. За укрепване на силите може да се пие подгрято в сребърен съд прясно мляко.
Още в дълбока древност е било известно, че среброто запазва водата и храната от разваляне и затова широко са били използвани изработени от него съдове, като най-старите са датирани от V в. пр.Хр. Този метод на обеззаразяване се използва и до ден днешен на някои места – в Индия и Непал готвят направо на улицата в сребърни съдини, без да е известно някой да е получил стомашно разстройство от приемането на такава храна.
А в християнския свят редовно се е пиела светена вода, престояла в сребърен купел, при всякакви болести и здравословни проблеми.