Това скромно виолетово цвете е прекрасен природен лечител. В средните векове лавандулата е смятана за лекарство против конвулсии, нервни сривове и истерия.
В по-просветените времена ароматерапевтите били единни, че концентрираното лавандулово масло лекува успешно редица кожни заболявания, главоболие, безсъние и стрес.
Рецепта 1 (при пъпки): За да се отървем от агресивно червените пъпки, загрозяващи брадичката, бузите, челото или носа, трябва да ги намажем с една капка лавандулово етерично масло. За да се възстанови гладкостта на кожата, следва да се добави още една капка.
За разлика от другите концентрирани ароматни масла, които е необходимо да се разреждат преди употреба, лавандуловото може да се ползва натурално – то е толкова нежно, че няма да навреди.
Рецепта 2 (при главоболие): За да премахнем пулсиращата болка в главата, е достатъчно да се втрият по 2 капки лавандулово масло във всяка от ушните висулки. Те се втриват с меки кръгови движения. Успоредно с това успокояващият аромат на маслото ще ни помогне да се отпуснем.
Рецепта 3 (при болки във врата): Ако след продължително шофиране или след тежък работен ден почувствате напрежение във вратните мускули, намокрете една кърпа с топла вода и избършете врата си. След това капнете върху влажната тъкан 3-5 капки концентрирано лавандулово масло. Приложете компреса към задната част на шията за няколко минути.
Рецепта 4 (като успокояващо средство): В тази си роля лавандуловото масло действа мигновено. За да свалите напрежението от работния ден, усамотете се в някое тихо ъгълче в дома си. Капнете 3-5 капки етерично масло от лавандула върху влажна и охладена тъкан (излишната влага трябва да се отцеди) и поставете компреса върху затворените си очи. Постарайте се да прогоните от главата си всички проблеми и бавно и дълбоко вдишвайте и издишвайте.
Може също така просто да поставите пред себе си отворено шишенце с лавандулово масло и внимателно размахвайки над него ръка, да вдишвате от успокояващия аромат.