От години страдам от тромбофлебит. Пробвала съм различни мазила, но те помагат само временно. Интересувам се от рецепти от народната медицина, свързани с лечението на този проблем.
Доротея Горанова,
Троян
Дали ще се образуват тромби във вените зависи от състоянието на кръвта. В идеалния случай тя следва да се движи свободно в кръвоносните съдове, но ако се сгъсти прекомерно, придобива консистенция, подобна на извара, и кръвотокът вече не протича нормално, а се забавя.
Това, от своя страна, води до кислороден глад в тъканите и до образуването на тромби. Те могат да блокират вената и да предизвикат тромбоза и в един момент да се откъснат и като куршум да се устремят с кръвния поток към сърцето и белите дробове.
Състоянието на кръвта пък зависи от състоянието на черния дроб. Ако той е здрав, успява да изработи вещества, които не позволяват на кръвта силно да се сгъстява и така не се стига до образуването на тромб. Но при неправилно хранене, злоупотреба с алкохол и лекарства, замърсена околна среда и пр. всички резерви на черния дроб са хвърлени да неутрализират отровите и той не може да изпълнява функциите си. Затова трябва да му се помогне като се ограничат мазнините в храната и към нея се добавят повече зеленчуци. Той бързо оздравява с помощта на отвара от овес и шипки, цвекло и др.
Рецепта 1: Тромбите се разнасят лесно, ако се ядат повече боровинки и вишни. Намачканите плодове се смесват с мед в зависимост от вкусовите предпочитания. Приемането на 1 с.л. на ден ефективно намалява риска от тромбообразуване.
Рецепта 2: Суха кора от дървото калина, събрана рано напролет, се надробява. 5 с.л. от нея се заливат с1/2 л вода и се варят около два часа на тих огън. Прецеденият разтвор се приема преди хранене по 20-30 мл.
Рецепта 3: Смесват се натрошени сухи листа от касис, конски кестен и плодове от трънка в съотношение 1:2:1. Една пълна чаена лъжичка от сместа се залива с чаша вода, съдът се похлупва и се вари на водна баня в продължение на половин час. След това се оставя да престои 10-15 минути. Приема се преди всяко хранене по 70-80 мл от охладената настойка.
Рецепта 4: 10 цвята или плодове от конски кестен се надробяват и се оставят да престоят на тъмно място в 100 мл водка или силна ракия в продължение на 7 дена, като съдът редовно се разклаща. След това настойката се прецежда и от нея се взимат по 30 капки на ден преди ядене.
Рецепта 5: Една бутилка се запълва на 1/3 с набъбнали брезови пъпки. Долива се догоре с водка и се затваря плътно. Оставя се да престои 10 дни, като от време на време се разклаща. С получената настойка се мажат болните места. Тя помага и при умора и дълго незарастващи рани. Брезовите пъпки запазват своите свойства в течение на 2 години, стига да са набрани навреме и добре изсушени.
Рецепта 6 (при тромбоза в долните крайници): Смесват се в равни пропорции живовлек, лайка, жълт кантарион и салвия. 1 с.л. от този микс се залива с чаша вряла вода и се оставя да престои. Преди процедурата кракът трябва да се масажира внимателно с пръсти и да се измие с топла вода и домашен сапун, което ще отвори добре порите на кожата. Настойката се затопля до 37 градуса, в нея се потапя марля, сгъната на 4-6 слоя (в зависимост от възрастта на болния – на колкото повече години е, толкова те са по-малко), изцежда се и с нея се обгръща крайника от коляното до петата. Отгоре се поставя вестник и се превързва с парче плат или се надява дълъг чорап. Държи се 4 часа през деня и по 7-8 часа нощем. Желателно е да се правят по 3 процедури дневно и една през нощта. Между тях трябва да има два часа въздушни бани.
Прилагането на рецептите не изключва консултация с медицински специалисти