Известно е, че тиквата има лечебни качества. Още Авицена я е препоръчвал като целебно средство при болки в ушите.
Полезно съдържание
От направените изследвания е установено, че тиквата съдържа от 10 до 14% фруктоза, пектин и каротин, като процентът на каротина е дори по-висок от този при морковите. Колкото месестата част на тиквата е по-оранжева, толкова по-високо е съдържанието на каротин в нея.
Богата е на витамините В1, В2, В6, РР, С и Е, още ферменти, протеин, минерални соли на желязото, медта, калция, магнезия, фосфора, кобалта и др. В зрелите плодове на най-добрите сортове се съдържат 10% захари (главно захароза и глюкоза).
Целулозата е около 1%, а киселини почти липсват. Високо е съдържанието на витамин С – 15 мг в 100 г.
Семената на тиквата също са много полезни. Те също са богати на белтъчини, мазнини и витамините А, В и С.
Лечебни качества
1. Полезна е при заболявания на бъбреците и черния дроб.
2. Особено е ефективна при лечение на подагра и атеросклероза.
3. Сок от тиква действа успокоително на нервната система, а семките й са известни като средство срещу глисти.
4. Подходяща е за диабетици.
5. Поради високото съдържание на калий, който подпомага диурезата и намалява количеството на албумина в организма, тиквата намира широко приложение в рационалното и диетичното хранене.
Съхранение и консумация
За съхраняване се избират добре узрели тикви със запазени дръжки и без наранявания и драскотини по кората.
При зрелост кората на едроплодните зрели бели тикви се покрива с мрежа от коркови образувания, а дръжките са дълги и с дървесна материя. Плодовете със сивозелена лъскава кора и къси, свити и изсъхнали дръжки са недозрели, зелени.
Прибирането на тиквите трябва да става след падането на първата слана, която попарва и изгаря листата им. Ако плодовете се оставят на нивата до по-късно, по тях, особено при белите едроплодни тикви, се образуват тъмни петна, от които почва развалянето им. По-подходящо е консумирането на печена тиква, а ако тя е варена, добре е да се изпива и водата, в която се е варила.
Рецепти при проблеми с щитовидната жлеза:
- Смесват се 2 с. л. настъргана тиква, 1 ч. л. мед и 2 капки йодна тинктура. Всичко се разбърква добре, разстила се върху марля и се прави компрес върху щитовидната жлеза. Процедурата се прави в продължение на 60 дни.
- В 300 г настъргана сурова тиква се добавят 3 с. л. зехтин и се разбърква. Престоява 2-3 часа. После сместа се разстила върху марля и вечер преди лягане с нея се прави компрес върху шията, който се държи до сутринта. Процедурата се повтаря всяка вечер в продължение на 15 дни.