С него ще се обозначават редки семена на черен амарант от боливийските Анди, кайсии от Казахстан и други расли на високо плодове и подправки
Автор: Десант
Скоро по рафтовете на магазините в различните страни по света ще се появят кайсии от Киргизстан, отгледани в планинската Баткенска област, редки семена на черен амарант от боливийските Анди, както и много други стоки – кафе, чай и подправки, с нова маркировка, обозначаваща ги като „планински продукт“ – съобщава сайтът на ООН.
В последната седмица на септември Организацията за прехрана и земеделие FAO обяви началото на осъществяването на програма по доброволно обозначаване на планинските продукти, чиято цел е да облекчи достъпа до международните пазари на дребните производители от планинските райони в развиващите се страни.
Новият етикет ще позволи да се прави ценова надбавка върху стоките, чиято реализация спомага за поддържането на биоразнообразието и културните традиции на планинските общини.
Отдалечеността на основните транспортни маршрути и изолацията на тези райони често играят ограничаваща роля за достъпа на производителите до пазари, кредити и информация.
А въведената маркировка, от своя страна, ще помогне на потребителите да допринесат за опазването на околната среда и едновременно с това ще отстрани факторите, които тласкат фермерите към използването на производствени методи, които нанасят щети на природата.
Обозначаването на планинската продукция не е задължително и не заменя останалите видове етикиране, приети от националните законодателства, уточняват от световната организация.