И не, не става дума за празни глави, а за приложно изкуство. За шедьоври, измайсторени от русенката Дарина Георгиева.
Автор: Светлана Николова
Кратунките са растения от рода на тиквите, с кух кръгъл плод и удължена опашка. В единствено число – кратуна, често се използва като синоним на глупак, един вид, празна му е главата и дрънчи на кухо. Да, ще си говорим за празни кратунки, но не в оня другия смисъл, като символ на болното ни неграмотно общество. А за истинските.
Днес те служат предимно за украса, но някога, в старите български къщи, са имали многофункционално приложение. Хората в миналото са ги използвали за гребане на вода, за черпак, за съхранение на захар или сухи подправки, за чаши или пък за вази. Кажи-речи, за всичко в бита.
Виждали сте ги, няма начин причудливите им форми и красиви окраски да не са спирали поне веднъж погледа ви. Автентични, рисувани, апликирани, резбовани, вградени една в друга – пипнати от майсторска ръка, те създават и днес особен колорит и усещане за топлина във всеки дом. Без значение от приложението им – дали като бонбониера, кашпа, кутия за бижута, маракас, фенер или къщичка за птици на балкона – всякак са красиви.
Тези, които са посещавали през последните една-две години Ивановските скални манастири (на 22 км. От Русе), знаят много добре за какво става дума. В подножието на средновековния комплекс, сред мистичната атмосфера под отвесните скали над река Русенски Лом, ще я видите – шарената сергия с кратунки, изрисувани с мотиви от българския фолклор.
Там е и тяхната създателка – художничката Дарина Георгиева от Русе. Усмихната, контактна, готова да разказва за всеки един от своите експонати - от шарените тиквички за декорация, през купите и свещниците, от барбароните и калинките, та чак до уникалните къщички за птици, които са нейна запазена марка.
Идеята да се занимава с изработка на рисувани кратуни й хрумнала по време на екскурзия в Съединените щати преди пет години. Запалила и съпруга си Цветан. И, тъй като намирането на подходящи сортове е тегава и трудна работа, двамата решили сами да си отглеждат.
Първите семена, разбира се, били от САЩ – най-ценният подарък, който семейството си направило по време на въпросната екскурзия. В момента вече имат семена от цял свят. И ферма за производство на кратуни, която се намира в русенския пpиpoден пapк пo пopeчиeтo нa река Рyceнcки Лoм.
Обработката на кратунките също никак не е проста работа, разказва Дарина. На първата година се садят, на втората се сушат, а чак на третата се обработват и рисуват.
Творенията на русенката са гостували почти във всеки български град. За Деня на независимостта те се появиха и на Самоводската чаршия във Велико Търново, където предизвикаха заслужен интерес от страна на посетителите в стария град.