"Куфарът на имигранта" може да намерите във виртуален музей на българите в Америка
Кадър от експозицията на Българския национален комитет в рамките на Изложението на националностите в Чикаго през ноември 1968 г. Снимка: архив на Боянка Иванова, директор на българско училище „Джон Атанасов“ в Чикаго
04 Ноември 2016, Петък
Експозицията има за цел да събере и съхрани разпилените в САЩ и Канада български имигрантски житейски истории, да ги подреди и съхрани за поколенията.
Автор: Диана Славчева
„Куфарът на имигранта“ е една метафора на всичко онова, което човекът пренася със себе си при преселване – вещи, емоционален багаж, спомени“. С това пояснение започва началната страница на един необичаен виртуален музей, който, както уточняват създателите му, „има за цел да събере разпилените в Северна Америка български имигрантски житейски истории, да ги подреди и съхрани за поколенията“.
Да, такъв музей съществува. Адресът му е immigrant.bg. Разположил е своята експозиция в интернет пространството. В него се съхраняват различни житейски истории на българската емигрантска общност в Северна Америка – в САЩ и Канада.
Очаква се инициативата да изиграе решаваща роля и да помогне на една такава голяма културна общност да запази и поддържа своята идентичност. Българската диаспорав Северна Америка има свои собствени църкви, училища, вестници, радиопредавания и телевизионна програма. Сега вече има и място за паметта си.
В музея могат да се включат със своите истории и документални свидетелства българи или хора с български произход, които живеят (или са живели) в Северна Америка или имат роднини, които са мигрирали наскоро или в миналото в САЩ или Канада, които тук може да споделят своята история – уточняват неговите създатели.
Кои са те? Това е организация в САЩ, именувана Американският научен център в България. Нейната цел е да подкрепя научните изследвания и академично сътрудничество между учени от Северна Америка и Югоизточна Европа, включително и проекти и дейности, провеждани в чужбина на своята партньорска институция Амрикански научен център, който е базиран в София и съществува от 2005 г. Ролята му е да предоставя на учени от Северна Америка, Западна и Източна Европа (пост-докторанти и докторанти) база в България за академични изследвания в областта на хуманитарните и социалните науки.
Тази организация също е посветена на насърчаването на сътрудничеството между изследователи от Северна Америка, Западна Европа и Югоизточна Европа. Тя вече е натрупала значителен опит в разработването на грантови програми, които улесняват съхранението, подобряването и устойчивостта на местните музеи и културно наследство.
От особен интерес и за двете институции е съхраняването на историческата памет и изследванията в областта на тоталитарните режими в историята на България и съседните страни, с акцент върху събирането на архиви, документи и лични свидетелства и изследвания в областта на историята на българо-американските отношения и българската емиграция в САЩ.