Къде може да се види Исус Христос, излитащ в космическа ракета
Снимки: Авторът
15 Ноември 2016, Вторник
Отговорът - в уникалната добърска църква „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат”, където Божият син се приземява на Преображение Господне в... спасителна капсула
Автор: Диана Славчева
В своя епохален труд „Цивилизацията“ видният британски писател, критик, изкуствовед, преподавател и директор на Националната галерия в Лондон Кенет Кларк описва паметници на културата от световно значение, които окачествява със звезди според тяхната значимост. В изданието на църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” в малкото планинско село, скътано в южните поли на Рила Добърско, са дадени 5 звезди, колкото има и Хеопсовата пирамида.
Какво го е провокирало така високо да оцени малкия схлупен български християнски храм в това забравено от Бога място?! Отговорът е сензационен – това е изографисаната в нея единствена в света фреска, на която Исус Христос е изобразен в... космическа ракета!
Официално се приема, че църквата е построена през 1614 г., но мраморна плоча, вградена пред олтара й, свидетелства, че това е станало през 1112 г. Самото село Добърско е признато за най-старото селище в региона. В миналото то се е намирало на основния път, свързващ Рилския манастир с атонската Света гора. В грамота на Иван Шишман от 1378 г. е споменато, че то е дарено на светата обител.
Апропо, съществуват легенди, че цар Иван Шишман се е венчал именно тук.
Върху 160 квадратни метра от стените на старинната му църква са изографисани цели 160 образи на светци, твърди уредникът на включения в 100-те национални обекта храм Никола Найденов, Светинята е обявена през 1977 г, за паметник на културата с национално значение, след като фреските в нея са почистени от наслоените през вековете отлагания от дима на палените свещи. Тя е единствената в България, носеща името на светците Теодор Тирон и Теодор Стратилат.
Но с това не се изчерпва нейната уникалност. Тя е и единственото място, където може да се видят образите на св. Димитър и св. Георги, които не са яхнали кон, както е прието в църковния канон, ами в цял ръст!
Сам тук се среща и сцената Сретение Господне. А всъщност срещу входа на старинния храм се намира и църква, кръстена на този свят празник, отбелязван на 2 февруари – също единствена в България.
И още нещо уникално може да се види тук – единственият иконостас, който е отделен от олтара със зид, а не с дървена преграда. На него са изобразени всичките 12 апостоли в цял ръстт.
Но с това не се изчерпват всичките „единствени“ моменти. В църковните фрески са изографисани най-многото образи на жени светици, които може да се видят на едно място – техният брой надхвърля 30 изображения.
И още – в тази църква единствено у нас се среща образът на Исус Христос с вързана на плитка коса.
За последно ще споменем, че тъкмо в добърския храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” за първи път светите братя Кирил и Методий са нарисувани като светци!
Ктиторите на църквата Касия и Богдан – баща и син, пък са донесли тук пръст от гроба Господен, така че всеки, който влезе тук, един вид става хаджия без да ходи в Йерусалим, защото е бил в досег с тази най-голяма за християнския свят светиня.
Споменахме в началото за нарисувания в ракета Исус Христос. Но това не е всичко. На отсрещната стена с този изумителен образ, дъхът спира една друг фреска – на Божия син, обгърнат в капсула, досущ като тези, с които космонавтите, летели в Космоса, се приземяват обратно на родната планета.
Това е сцената, изобразяваща Преображение Господне, което честваме на 6 август. По обясненията на Никола Найденов, тя представя завръщането на Земята на Спасителя, след като преди това е „отлетял“ в небесата с ракетата, изобразена на неговото Възкресение.
Божа работа, така да се каже! Неведоми са пътищата Господни, както биха рекли светите отци. Едно е безспорно – че този великолепен храм спира дъха на всеки, който пристъпи прага му. Ако е българин, няма как да не почувства неподправена гордост. Ако пък е чужденец – ще остане безмълвен от това докосване до вечността и тайните на Вселената!