Музеите в Русе и Шумен обединиха усилия, кандидатстват с общ проект за международна финансова помощ
Автор: Десант
„Средновековно световно наследство в Североизточна България” е проект, финансиран от Фонда за културно наследство на ЮНЕСКО. На фокус застават Мадарския конник и Ивановските скални църкви.
Мадарски конник
През 2014 г. Музеите в Шумен и Русе и подават искане за международна финансова помощ, отправено към Центъра за културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, а тези дни бе подписан договор с Регионалния музей в Шумен, като водещ партньор.
Най-важното събитие е Пътуващата конференция, планувана за пролетта на 2017 г., на която ще си дадат среща експерти от различни области на наследството.
Водещите лектори ще бъдат архитектът Пиетро Лауреано, основна фигура в организацията на Матера (Италия) за европейска столица на културата 2019 г., както и Ирина Оберлендер-Търнувяну, експерт по наследство и култура в администрацията на румънския президент.
Чуждестранните и българските експерти ще посетят Русе и скалните църкви, Исперих и тракийската гробница при Свещари, както и Мадарския конник и Шумен, а интересът на специалистите ще бъде насочен към ефективното управление на наследството, споделянето на миналото и неговата интерпретация в икономиката на преживяването.
Тракийската гробница при Свещари
Подготвя се брошура на пет езика за обектите на ЮНЕСКО в Североизточна България - Мадарски конник, Ивановски скални църкви, царската гробница в с. Свещари, като целта е трите световни паметника да бъдат представени в общ туристически маршрут.
Предстои изготвяне на образователна игра, която да включва специално изработени магнитни пъзели, предназначени за подрастващите ще бъдат част от образователна програма за най-малките посетители.
Дейности се реализират в партньорство между музеите на Шумен, Русе и Исперих.