Музеят в Бургас посреща Петльовден и Годината на Огнения петел с любопитна изложба
Автор: Диана Славчева
Само преди броени дни – на 28 януари, светът посрещна шумно и фойерверки настъпилата по източния календар Година на Огнения петел.
То е ясно, че известяващата началото на новия ден домашна птица ще е във фокуса на събитията по цялата планета през 2017 г. Но специално за нас, българите, именно на нея ще е подчинен утрешния ден – 2 февруари, когато съгласно народната традиция се чества Петльовден.
Почитането му води началото си от времето на турското робство, когато е бил събиран жестокият кръвен данък. Датата на неговото отбелязване съвпада с големия християнски празник Сретение Господне.
Районният исторически музей в Бургас обединява двата повода – началото на годината на Огнения петел и Петльовден, в една изложба. Тя ще отвори врати под надслов „Най-шумният символ”.
Неин автор е врачанинът Пламен Георгиев, който представя пред публика в над 100 експоната петела във всевъзможни варианти – нарисуван, направен от глина, изплетен, щампован, резбован...
Всичко за пъстрата ранобудна птица Пламен Георгиев е събрал в книгата си „Най-шумният символ в човешкия бит и култура”. Девизът за самата изложба в морския град, както самият той е формулирал, е: „Когато Балканът срещна морето, се чу гласът на петлето”.
За откриването на експозицията то ще изкукурига в 16,00 ч. на 2 февруари в залите на етнографския музей в Бургас.