Уникалният за първите години на ХХ век състав, в който влизат шлосери, кондуктори, железничари и ковачи, е изграден от чешки и български капелмайстори
Автор: Дина Харизанова
Духовата музика е неделима част от културно богатство на България и на Балканите. Съхранила духа и темперамента на народа ни, тя е обичана и днес.
Малко известно е обаче, че първият български цивилен професионален духов оркестър е съставът на мини Перник, който тази година чества 115 години от създаването си. Трупата изнася първия си концерт в началото на ХХ век за един Великден. Това става през април 1902 г.
През годините свирачите в пернишкия духов оркестър стават все повече, а той се развива в симфоничен състав, който през 1950 г. се трансформира в Държавен симфоничен оркестър, но през 1964 г. е разформирован като такъв.
Любопитен факт е, че в периода 1928 – 1934 г. духовият оркестър прави записи за „Odeon“, „His master’s voice“ (дъщерна марка на авторитетната EMI) и „Parlophone“ – компаниите, които години по-късно ще издават звездните легенди „Битълс“, „Дийп пърпъл“, „Ролингстоунс“ и други рок величия.
Всъщност, това не бива да ни учудва, защото перничани включват в репертоара си не само маршове и класически пиеси от български и световни автори, характерните за духовите оркестри, но и популярни народни песни, евъргрийни и джаз.
Музикалният състав се ражда по идея на ръководството на мината в Перник, която в първата година на ХХ век – 1901 г., отбелязва 10 години от създаването си. По този повод на техника Боян Димитров е възложена мисията „да образува музикален състав”.
Известният с музикалните си умения перничанин се среща в Радомир с капелмайстора на ІІ Струмски полк, а после провежда разговори и в София с чехите Венцислав Кауцки и Кубичек. Чешките и български капелмайстори изграждат уникален за времето си състав, който става основа за музикалната традиция на Перник.
За да събере нужните музиканти, Боян Димитров обикаля всеотдайно пернишките села и миньорския град, разговаряйки с всеки, за който се знае, че може да свири на някакъв инструмент и има музикални заложби. Така до есента трупата е сформирана и се явява на „прослушване“ при помощник-директора на мината инж. Франц Скричка и средния техник Тома Нелибе.
Десет са първите изпълнители: средният техник Боян Димитров, който свири на китара, мандолина, флейта; железничарят Спас Николов (мандолина); завеждащият „Градини и паркове” Дойчин Иванов, свирещ на флейта и пиколо; машинистът Петър Великов, изявяващ се като цигулар; майстор ковачът Мирчо Андонов и магазинерът Иван Келчев свирят с цитра; шлосерите Генчо Генчев – на пиколо; и Иван Веселинов – на флейта; кондукторът Коста Димитров грабва мандолината, а колегата му Атанас Лилов – тамбурата.
Премиерният им концерт е новогодишен и се състои на 30 декември 1901 г. в салона на дирекцията на мината. Възторжените отзвуци от вечеринката принуждават Минния съвет да вземе решение за основаване на постоянен оркестър. Със събраните от концерта 92 лв. се купува плат и „други потреби”, с които се оформя декора на сцената за следващия концерт на самодейната трупа.
Своя 115-годишен юбилей духовата музика на миньорския град ще отбележи с грандиозно честване, като на първо време музикантите подготвят нова музикална програма по повод 60-годишнината на Двореца на културата в Перник, към който днес е „зачислен“ духовият оркестър. Тържественият концерт по повод годишнината на културната институция ще се състои на 28 февруари, информират от местната телевизия „Кракра“.