В "Етъра" ще работи ателие за рисуване върху... бръшлян, а в Боженци ще учат посетителите в майсторстовото на издухване и украсяване на стъклени играчки
Автор: Десант
От 2006 г. по инициатива на Националния институт за художествени занаяти на Франция на Стария континент се провеждат Европейски дни на художествените занаяти. България се включва в инициативата за трета поредна година, като сега местните власти, музеи, училища за приложни изкуства и занаятчии щше обединят усилията си по темата „Да изковем връзки”.
За популяризиране на разнообразието от занаяти и насърчаване на контактите на майсторите с партньори от различни сфери (културна, социална, икономическа) са избрани дните 31 март, 1 и 2 април. В нашата страна инициативата се координира от РСО „Централна Стара планина”.
Многобройните паралелни събития, които ще се проведат тогава в нашата страна, ще насочат вниманието на участниците и широката публика към онези компоненти на традиционните и на съвременните занаяти, които ни сближават и обединяват.
Така например Архитектурно-възрожденски комплекс „Дандолови къщи” в Севлиево ще отвори в последния мартенски ден своите врати за изложба на плетива от фонда на градския Исторически музей, за ателие по керамика и демонстрации на дърворезба, както и за плетене на една и пет куки.
Поканата от Дряново е за 1 април, когато на пешеходната зона ще се проведат майсторски ателиета по дърворезба, иконопис и изработка на сувенири. Експозиция от занаятчийски вещи и пособия ще разкаже своята история със съдействието на училищните клубове „Млад родолюбец” и „Опознай България”.
В първия ден на април и градският площад в Тетевен ще бъде пъстър и оживен. Демонстрациите на изработване на накити, изделия от кожа и ковано желязо, бродиране, плетене и художествена обработка на дърво ще бъдат съпътствани от базар на творби от местни майстори и богата фолклорна програма.
Събитията на 1 и 2 април, които ще се проведат на територията на габровските музеи ЕМО „Етър“ и МАИР „Боженци“, ще бъдат гарантирано вдъхновяващи и интересни, съобщават регионалните медии. В „Етъра” са решили в този период да „изковат връзки” между традиционните занаяти и съвременния дизайн, да обединят различните поколения и да покажат, че заедно сме по-креативни и можем повече.
В Център „Българка” на комплекса ученици от националните училища по приложни изкуства в Трявна и Троян ще обучават деца и възрастни по иконопис, дърворезба и грънчарство. Тук ще могат да се изработват изделия от плъсти и да се рисува върху... бръшлян.
В изложбената зала на Старо школо на втория музей - МАИР „Боженци”, пък се организират демонстрации и ателиета по ръчно изработване на циментови плочки, издухване и украсяване на стъклени играчки, грънчарство и съвременно кошничарство с еко материали.
Елена ще посрещне за втори път Европейските дни на художествените занаяти с Фестивала на модерното изкуство „Пъстър балкански свят“, който ще протече в първите два дни на април. На форума, заедно с песните, танците, арт инсталациите и уроците по латино танци и изобразително изкуство, зрителите ще могат да се насладят и на разположените в близост занаятчийски кътове, където освен готовите изделия ще могат да се видят и демонстрации на дърворезбари, грънчари, кошничари, флористи, майстори на българска дантела и плетива.
Туристическият дом ще се превърне пък в работилница за захарни и хлебни изделия.