По време на строгия 50-дневен великденски пост единствено на Благовещение и на Цветница се разрешава на трапезата да има риба
Автор: Силвия Горанова
По време на строгия 50-дневен великденски пост единствено на Благовещение и на Цветница се разрешава на трапезата да има риба, но само ако 25 март не влиза в Страстната седмица.
Тържествената трапеза за Благовещение е постна, но доста богата - за пръв път се поднасят пресни зелени растения - лапад, коприва или киселец, за да потече в тялото на човека “нова кръв”.
Задължително се приготвя риба - печена или варена, което означава, че може да се хапват и всякакви морски дарове. На някои места в България има традиция да се варят речни раци.
Както на много от другите християнски празници, на Благовещение се правят различни питки, но освен тях на 25 март се приготвят и лучник и баници. Заедно с тези вкуснотии, на светлия пролетен празник може да се пие и вино.
Ето и няколко примерни рецепти, подходящи за Благовещение:
Македонска баница с лук и люти чушки
Продукти:
800 г брашно,
20 г мая,
10 г захар,
150 мл олио,
400 мл вода,
500 г лук,
3-4 люти чушки,
5 г червен пипер, чубрица, сол.
Начин на приготвяне:
Размитата в малко хладка вода мая се разбърква с малко от двойно пресятото брашно, захарта и малко вода. След двайсетина минути втасалата мая се изсипва в брашното. Посолява се, прибавя се вода и се омесва тесто, което се разделя на три части.
Оформят се три топки, които се намазват с олио, покриват се с кърпа и се оставят на топло за около половин час. След това се разточват две кори, намазват се с олио и се оставят една върху друга. От тях после се разточва една кора, в която ще се пече баницата, прави се по-голяма и се разстила в намазаната тава. Отгоре се разстила охладената плънка от задушения в малко олио и вода лук, нарязаните люти чушки, сол и чубрица.
От третата топка се разточва кора, с която се покрива плънката, като леко се надипля. Краищата на долната кора, която излиза извън тавата, се оформят като ръб и се притискат. Отгоре баницата се поръсва с останалото олио и се пече в умерена фурна до зачервяване.
Печена цяла риба върху лук
Продукти:
1 цяла риба (900 г.),
4 глави кромид лук,
3 скилидки чесън,
50 мл олио, магданоз,
1 лимон,
1 с. л. маргарин, сол, черен пипер, дафинов лист.
Начин на приготвяне:
Рибата се почиства, измива се добре, леко се посолява и се наръсва отвън и отвътре с лимонов сок и черен пипер. След това се пълни със смес от половин глава ситно нарязан лук, ситно накълцан магданоз, маргарина и щипка настъргана лимонова кора.
От главата и перките с две ч. ч. подсолена вода се сварява бульон заедно с половин глава лук, няколко зърна черен пипер и парче дафинов лист. Бульонът се прецежда, без да се претрива.
Останалият лук, нарязан на филийки, се смесва със стрития в малко сол чесън и малко олио и се поставя на дъното на тавата, в която ще се пече рибата. Върху тази подложка се слага рибата, намазва се с олио, покрива се с фолио и се пече 5-6 минути, след което фолиото се отстранява.
Рибата отново се намазва с олио, пече се още 5 минути, обръща се, залива се с останалата мазнина и малко бульон и се пече още 10 минути при умерена фурна. След като стане готова, се изважда, поставя се в продълговата чиния и се гарнира с варени картофи, маслини, кисели краставички и лимонови резенчета. Сосът от печенето се разрежда с малко бульон, подправя се на вкус с черен пипер и лимон и се изсипва върху рибата.