Днес се боядисват яйцата - първото задължително трябва да е червено
Автор: Десант
На Велики четвъртък Исус Христос умил краката на апостолите и изрекъл: '"Не дойдох да служа, а да послужа''.
Този най-важен ден от Страстната седмица е ден за пречистване. В Русия той е известен като Чистият четвъртък, което подчертава, че в него се прави пълно обновяване на тялото и душата, и отвътре, и отвън.
На Велики четвъртък традиционно се боядисват яйцата за великденската трапеза. Първото задължително трябва да бъде червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството.
То се запазва и с него се подменя с миналогодишното, което досега е било пазено в дома, за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.
Някъде е прието старото яйце да се хвърля в река или друг водоем с течаща вода, другаде го заравят под плодно дръвче, за да наспори реколтата и да дава трудът на стопанине хубави плодове. На места пък съществува традицията да се пази до Спасовден и тогава се чупи, като се гадае по вътрешността му - ако е пълно, е на добро. А после се закопава в мравуняк за берекет.
На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденския хляб. Той носи най-разнообразни названия по територията на цяла България - великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла.
Обикновено се украсява с нечетен брой червени или бели яйца, с усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета, с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете и на роднини.
Обредният козунак символизира тялото на Исус Христос, а боядисаните в червено яйца - кръвта на Спасителя.