В областта застрашени от заболяването са близо 120 000 души
Автор: Десант
Над 1 500 000 българи страдат от разширени вени, но за помощ към специалист се обръща минимална част от тях. При жените хроничната венозна болест се среща два пъти по-често, отколкото при мъжете.
За шеста поредна година съдовите хирурзи от УМБАЛ-Бургас се присъединяват към Националната кампания за борба с това страдание, провеждана под надслов разширените вени „Венозни дни“, която се осъществява със съдействието на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, и Националното дружество по флебология.
В морския град кампанията стартира на 17 май с безплатни прегледи и ще продължи до края на юни. Записванията за прегледите стават онлайн - чрез сайта http://venoznidni.com/burgas или на тел. 0884096100, съобщават от УМБАЛ-Бургас.
В Бургаска област застрашени от заболяването са близо 120 000 души. Най-често засегнати са работещите на пълен работен ден с обездвижване на работното място, фамилна обремененост и наднормено тегло, като симптоми се наблюдават все по-често и при по-млади пациенти.
Разширените вени са прогресиращо заболяване, започващо с болка, оток, чувство на тежест в краката.
Последствията от хроничната венозна болест са остър флебит, кръвотечение от варикозните възли и трофични изменения на кожата (екземи, язви).
Най-сериозното усложнение е образуването на тромби в разширените вени. Те причиняват тежко разстройство на функцията на засегнатия крайник. Състоянието може да се усложни с развитието на венозна гангрена или хеморагична некроза в острата фаза, което може да доведе до загуба на крайника.
Ако тромбът се откъсне, той най-често попада в белите дробове и води до остро животозастрашаващо състояние - белодробната тромбоемболия.