Православната църква отбелязва празника Преполовение, а от "Малкия Йерусалим" - Асеновград, към Бачковския манастир потегля иконата на св. Богородица Одигитрия
Автор: Десант
Тази година на 10 май се отбелязва големият християнски празник Преполовение. Той се чества по средата между Великден и Петдесетница, и по-точно 25 дни след Великден, когато времето до Петдесетница се преполовява. Празникът е подвижен и винаги се пада в сряда.
На литургията в църквата се чете евангелие, което разказва как Христос дошъл в Йерусалим на празника Сукот (празник на шатрите), на църковнославянски Куща (шатра; палатка, която е изработена от подръчни материали – дървесни стволове, кожи, листа и др.). Този празник е памет за четиридесетгодишното странстване в пустинята на израелския народ и неговия живот в шатри.
Когато евреите празнували Сукот, те изграждали палатки от палмови и миртови клонки.
Празникът продължавал 7 дни, през които се извършвал особен обред – свещениците излизали от Иерусалимския храм, отправяли се към извора Силоам, черпели вода в златен съд и след като я внасяли в храма, а първосвещеникът (по нашему патриарх) я изливал пред жертвеника.
В България на Преполовение по традиция се изнася чудотворната икона на пресвета Богородица "Пътеводителка" (Одигитрия), която се сваля от иконостаса в асеновградския храм „Света Богородица – Благовещение”, и с тържествено литийно шествие се отнася до Бачковския манастир. Тази традиция се спазва у нас неизменнно от 1896 г.
Шествието потегля от града след отслужването на св. Божествена литургия. В Бачковския манастир се отслужва молебен и се извършва водосвет, а поклонниците в този ден могат да се поклонят в съборния манастирски храм на двете чудотворни икони с образите на Божията майка – Бачковската и Асеновградската.
Снимка: Българска патриаршия
Следобед шествието потегля обратно за Асеновград, където чудотворната икона на пресвета Богородица се посреща с тържествения звън на всички църковни камбани в града, известен като "Малкия Йерусалим" заради големия брой храмове и манастири тук.