Приключи поредното издание на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура в археологическия комплекс „Калето“
Автор: Десант
Кметът на Мездра Генади Събков обра овациите на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура в археологическия комплекс „Калето“, който приключи в неделя. Той кръстоса меч в дуел със средновековен рицар и показа завидни умения в размахването на тежкото оръжие.
Фестивалът бе открит от ръководителя на ”Калето” инж. Димитър Павлов, а Събков благодари на всички, дошли на хълма с хилядолетна история край железничарския град.
Проявата започна с лекция, чрез която присъстващите обогатиха познанията си за произхода и приложението на облеклата от Средновековието, чиито реплики имаха възможност да видят.
Екипът на „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол“ от Варна представи на фестивала характерните за българите от ранното средновековие бит, култура, въоръжение и снаряжение.
Многобройните гости имаха възможност да видят типичните юрти, номадското ежедневие, начин на живот и храната на нашите предци. Посетителите чуха разкази на пътешественици, видяха реплики на саби, копия, лъкове, стрели и брони и се насладиха на демонстрация на стрелба с традиционен рефлексен лък по стари техники, възродени от майстори на стрелбата с лък от кон.
Посетителите опитаха ястия и рецепти от средновековната кухня, приготвени от Петя Крушева от Пловдив. Посетителите вкусиха и средновековна медовина, дело на майстора Любомир Милинов от София. Напитката се прави от ферментирал мед.
Присъстващите се насладиха и на демонстрация на средновековни бойни умения – дуели на средновековни войни.
Екипът на Крепост "Туида" от Сливен представи обучение на ловна птица. Многобройните гости в АК „Калето” се насладиха на реално дресиране на мишелова Драко.
Проведе се и обучение на деца и младежи в средновековни воински умения. Присъстващите имаха възможността да се докоснат до хладни оръжия, да стрелят с лък и да хвърлят копие. Гостите се насладиха и на демонстрации на средновековни бойни техники и се докоснаха да спецификата на занаятите от тази епоха.
Умения в изработката на произведения от камък пък показаха възпитаниците на Професионалната гимназия по каменообработване в Кунино.
Източник: Кмета