В сбирката са включени още револверните саби на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, ятаганът на Матей Преображенски и много други реликви на българските войводи
Автор: Силвия Горанова
Регионалният исторически музей във Велико Търново представя изложбата "Сабите на войводите". В експозицията са събрани 44 хладни оръжия, които са били притежание на 38 български войводи и революционери.
Експонатите са от фондовете на 18 музея и от едно частно лице, разказа пред журналисти директорът на културната институция Иван Църов.
Оръжията са датирани от 1835 г. до 1876 г., като най-ранно, според експертите е оръжието на Велчо Атанасов - Джамджията, организатор на Велчовата завера.
В изложбата са представени сабята на Васил Левски, неговият щик и камата му, предоставени от музея в Ловеч. Сабята на Христо Ботев, съхранявана във Врачанския музей също е акцент в експозицията, посочи Иван Църов.
Ятаганът на Матей Преображенски е предоставена за изложбата от негови наследници от Ново село.
Интерес представляват револверните саби на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Те са произведени в оръжейна работилница в белгийския град Лиеж и имат два последователни фабрични номера. По запазената фактура е установено, че са купени от румънски търговец на оръжие и продадени на воеводите. Към дръжките на хладното оръжие фабрично е монтиран револвер.
Любителите на историята ще могат да видят на едно място сабите на Георги Раковски, на Филип Тотю, Панайот Хитов, Захари Стоянов и други участници в освободителното движение.
Част от оръжията се отличават с изключително майсторска изработка, с посребрени и позлатени дръжки и кании, върху които са инкрустрирани полускъпоценни камъни и графична украса.
Сред тях е сабята на воеводата Иван Кулин от Северозападна България, върху чието острие има надписи и изображение на лъв.
В експозицията са включени и 14 литографии, показващи паметни моменти от исторически събития, свързани с битки и личности от Освободителното движение.
Изложбата ще бъде открита на 2 юни от 17.30 часа в музея " Възраждане и учредително събрание". Организаторите са подготвили каталози с подробна информация за всяко едно от представените оръжия.
Събитието е посветено на 180 години от рождението на Васил Левски и 150 години от славната битка на Филип Тотю край павликенското село Върбовка.