През 1991 г. тя имигрира в САЩ и се установява в Бостън, където открива своя школа за българско народно пеене
Автор: Димитър Тренчев
Един от вечните гласове на българската народна песен, емблематичната бивша солистка на световно известния ансамбъл „Пирин“ и автор на песенната класика „Катерино моме“ Татяна Сърбинска беше председател на журито на Национален конкурс „Нова българска музика в 7/8“.
На гласовитата легенда партнираха утвърдени ентомузиколози, композитори, инструменталисти и музикални педагози като Димитрина Кауфман, Георги Андреев, Николай Стойков и др. Те оценяваха общо 36 състезаващи се произведения – инструментални пиеси и песни.
Домакин на VІ-то издание на конкурса и тази година беше Чепеларе.. Читалище „Родопска искра“ стана сцена на галаконцерта на лауреатите. Творбите им бяха изпълнени от Оркестъра за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов.
Отличените пиеси и песни на Ангел Добрев, Марек Дяков, Вели Чаушев, Ангел Димитров, Георги Русев, Юлиан Слабаков, Ради Радев и американеца Ралф Иверсон си поделиха наградния фонд от 10 000 лева. Тези и останалите средства за организация и логистика са дарени от основателя на конкурса, пловдивчанина с американски паспорт д-р Георги Лазаров.
На младини той е посещавал музикална школа, която му е вдъхнала за цял живот любов към българската народна музика. Щедрият меценат повече от 40 години живее в американския град Балтимор. Там изгражда успешна кариера на микрохирург, след като в университета „Джон Хопкинс“извършва първата реплантация на пръст на ръка в САЩ . Досега д-р Лазаров има над 100 успешни реплантации и работи в базирания в Балтимор Национален център по микрохирургия на ръката.
„Досегашната цикличност на две години отдавна не отговоря на нарасналия интерес и затова от догодина конкурса ще стане ежегоден и ще обедини събитийно разделените сега два жанрови раздела. За народна музика – през лятото и за класическа музика – през есента“, разкри Татяна Сърбинска част от организационните планове. Те включват и тиражиране в България и чужбина на аудиоалбум – алманах на досегашните конкурсни издания.
„За всички лауреати на конкурса ще има и презентативни концерти в България и чужбина, защото живият контакт на изпълнителите и авторите с публиката и на публиката с тяхната музика е най-добрият начин за популяризиране на българската музикална култура“, очерта в заключение мениджърската стратегия Татяна Сърбинска.
През 1991 г. тя също имигрира в САЩ и се установява в Бостън, където открива своя школа за българско народно пеене. Ръководи ансамблите „Славея“ във Вашингтон и „Китка“ в Сан Франциско. Успялата певица основава женския камерен хор за народно пеене „Диви жени“ и мъжкия - „Зорница“.
Гласът на Татяна Сърбинска е звучал на световно известни сцени като Ла скала, „Ковънт гардън“ и „Карнеги хол“, а през 2004 г. печели във Вашингтон наградата „Уоми“ за световен музикален вокалист.