Литургия в чест на Божията майка ще почете изображението на Пресвета Богородица "Троеручица"
Автор: Десант
На 12 юли Православната църква почита чудотворния образ на Пресвета Богородица „Троеручица”, чието чудотворно копие се съхранява в Троянската света обител. Във връзка с това на 11 юли 2017 г. (вторник) от 20,30 ч. в съборния манастирски храм „Успение Богородично” ще бъде отслужено всенощно бдение и св. Литургия в чест на Пресвета Богородица, съобщават от Светия синод.
Иконата е от типа Одигитрия (от гр. пътеводителка). Произходът й се свързва с чудо, свързано със св. Йоан Дамаскин през VІІІ век. Тъй като той бил противник на иконоборческата ерес, си навлякал омразата на император Лъв, който наредил да му отсекат ръката.
Когато наказанието било изпълнено св. Йоан Дамаскин цяла нощ се молил пред Богородичната икона и на сутринта открил, че ръката му отново е зарастнала на предишното си място. В памет на това събитие на някои икони се добавя третата ръка.
Тази в Троянския манастир датира от ХVІІІ век и е копие на по-стар образец. Според преданието е донесена в обителта от атонски монах. Самият Троянски манастир е създаден заради иконата.
Тя пристигнала в Орешак около 1600 г. носена от един монах от манастирите в Света Гора. Той отивал към Влахия, но отседнал в селото, за да се срещне с един отшелник. На следващия ден оседлал коня си, с който пренасял иконата, но той се спънал и паднал. Виждайки в това Божи знак, монахът отложил пътуването си.
На следващия ден случката се повторила.
Сега вече той разбрал, че това става, защото иконата не желае да напусне това място. Отшелникът го увещавал да остане, за да служат заедно на Бога, както – види се – и Бог желае. Но пътникът от Света Гора жадувал за по-спокойни предели, далеч от турските произволи. С дълбок поклон и умилни сълзи той се простил с иконата и отпътувал.
Tроянският отшелник скоро привлякъл още неколцина братя, които построили за чудотворната Богородична икона малка дървена църквица и започнали да служат в нея. Броят на поклонниците и заселниците нараствал, за тях построили килии и странноприемница. Така възникнал Троянският манастир.
В малкото параклисче, което било построено преди манастира всяка година на храмовия празник Света Богородица на 15 август иконата се изнася и хората й се покланят. През останалото време тя се намира в църквата на манастира.
Славата на чудотворната икона "Св. Богородица Троеручица” се разнесла на длъж и шир, защото непрекъснато дарявала изцеление на идващите с вяра при нея: болни се изцерявали, прокажени се очиствали, неми проговаряли, разслабени прохождали. На всеки за всичко помагала. И не само на верните, а и самите турци не изоставяла, когато прибягвали към нея с вяра в помощта й. Тя спасила местното население от земетресение и от чумата през 1837 г.
По-късно изкусни майстори направили гравюри и щампи на иконата, а зографи зографисали новата църква.