Алеята ще бъде открита на 18 юли, когато се навършват 180 години от рождението на Васил Левски
Автор: доц. д-р Петър Ненков
Карлово и карловският край през периода 1878 -1945 г. са дали на България над 400 офицери и 36 генерали, много от които са записали имената си със златни букви в Пантеона на безсмъртието.
На празника на Карлово - 18 юли, когато ще се чества 180-та годишнина от рождението на Васил Левски, ще бъде открита тържествено с воински ритуал „Алея на воинската слава” на Карлово.
Зад тази благородна и родолюбива инициатива стоят Община Карлово, командването на 61-ва Стрямска механизиран бригада и най-вече Общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва „Васил Левски”- Карлово.
Имената на петима карловци, прославили имената си във войните за национално освобождение и обединение 1912-1918 г., ще бъдат увековечени в алеята. Тя ще бъде разположена на улица „Генерал Карцов”, северно от портала на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
На първо време пет плочи ще бъдат разположени между паметника на Освободителя на Карлово от османско иго и началник на Троянския отряд на руската армия, генерал-лейтенант Павел Петрович Карцов и паметника на жертвите на тероризма.
Тези възпоменателни плочи ще бъдат посветени на: генерал-лейтенант Петър Тантилов - един от създателите на артилерията и на планинските артилерийски части на Българската армия, наричан приживе „баща на българската артилерия”;
на генерал-майор Никола Бочев - родственик на Васил Левски, герой от Сръбско-българската война - 1885 г., командир на пехотна дивизия и един от създателите на Съюза на запасните офицери и негов председател;
на майор Стефан Мазаков - опълченец, герой от Сръбско-българската война - 1885 г., депутат, общински съветник и подпредседател на Комитета за издигане паметник на Левски в родния му град, който макар и роден в Търново, прекарва по-голяма част от живота си в Карлово и работи всеотдайно за неговото процъфтяване;
на героя на 28-ми пехотен Стремски полк и пълен кавалер на ордена „За храброст”, фелдфебел Христо Василев, спасил паричния ковчег и бойното знаме на стремци през Първата световна война, след побива на съглашенските войски при Добро поле през септември 1918 г.;
на „крилатата самарянка” Райна Касабова - родственичка на Левски и доброволка в Балканската война 1912-1913 г., която на 30 октомври/12 ноември 1912 г. лети като пилот-наблюдател със самолет „Воазен“, с командир подпоручик Стефан Калинов и авиомеханик Илия Младенов, което се явява първия боен полет на жена в света.
Впоследствие проектът ще бъде продължен с поставянето на още възпоменателни плочи на достойни български воини, родени или свързали живота си с града на Апостола на Свободата, които са първостроители на българската армия и проявяват героизъм и пълководчески талант във войните за национално обединение и Втората световна война .
Така Карлово ще се присъедини към малкото градове в България, които имат своя „Алея на воинската слава” и по този начин ще отдаде дължимата почит на своите достойни синове, оставили ярка диря в българската военна история с героичните си подвизи на бойното поле и приноса си за развитието на Българската армия и на военното дело.
Тази чудесна родолюбива инициатива идва в момент, в който България изживява дълбока криза в своето развитие, а нравствената деградация и историческият нихилизъм пускат все по-дълбоко своите отровни пипала в снагата на народа.
В унисон с тези процеси се развива и Българската армия, обезкървена и разоръжена не от чужди врагове, а от собствените си бездарни и продажни политици.
Алеята в Карлово ще възпитава младото поколение от родния край на Левски, Ботев и Вазов в патриотизъм и ще ни напомня, как нашите бащи и деди са проливали кръвта си по бойните полета на Балканите, за да я има днес България!