Застиналото в камъка изображение трудно може да се види от утъпканите пътеки
Автор: Диана Славчева
Легенди разказват как някога край величествените скали недалеч от Приморско са се разбивали гемиите, превозващи зехтин, та разлятата мазнина хубаво омазала удивителните фиорди, накъдрили бреговата ивица в причудлив контур.
Нарекли вдадената в морето огромна монолитна скала Маслен нос. Турците му викали Зейтин борун.
По вкаменения му силует, дело на вихрилата се тук в праисторически времена вулканична активност, още личи как се е диплила и застивала лавата. И като артистичен скулптор майката природа е изваяла от една скала причудлива фигура, наподобяваща глава на куче. Поне на такава я оприличихме ние.
В интерес на истината, кракът на пътешественикът почти не може да стъпи на самия Маслен нос, тъй като той е окупиран от военен обект и там пиле не може да прехвръкне. Но пък по знани и незнайни пътечки може да се заобиколи отстрани.
И тъкмо от една тясна просека, провираща се край оградата на научноизследователската база на Института по океанология при БАН, може да се зърне скалното образувание с кучешката глава.
Няма да го намерите в туристическите справочници. Нито пък някаква указателна табела ще ви го посочи. Просто е въпрос на късмет и пионерски дух да се открие.
Уникално място! Наблюдава се от корабче, което тръгва от Приморско и срещу скромните 20лв. ви отвежда и до Тюленовата пещера. Ако ви споходи и късметът може да наблюдавате и делфини, който игриво подскачат около корабчето, А самият Маслен нос в зависимост от мястото на наблюдение и въображението ви има много различни причудливи форми. Погледнат от северната му част е лъвска глава.