Вижте каква специална програма е подготвил още филиалът на Националния военноисторически музей за Международния ден на авиацията и космонавтиката
Автор: Десант
На 12 април (четвъртък) филиалът на Националния военноисторически музей – Музеят на авиацията в Пловдив, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката с Ден на отворени врати от 9.00 до 17.00 часа и специална програма.
Една от главните атракции за любителите на авиацията ще бъде свободният достъп до кабините на самолети МиГ-21 и Ми-24, а малки и големи ще научат интересни факти за живота в космоса.
В образователната инициатива „Космическо училище“ гостите на музея ще разберат как с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни може да се документира, опазва и изследва културно-историческото наследство.
Проф. Георги Сотиров ще им разкаже за българското участие в усвояването на космоса, а представител на Института по криобиология и хранителни технологии ще запознае публиката как се произвежда космическа храна и как може да я използваме в ежедневието си.
Събитието се организира със съдействието на Институт за космически изследвания и технологии – БАН, Селскостопанска академия – Институт по криобиология и хранителни технологии – София, Българско астронавтическо дружество – клон Пловдив, 24 авиационна база – Крумово, Сдружение „Славянски свят“, СОСЗР –Пловдив.
Ето и програмата на музея по часове:
10.30 ч. – Тържествен строй на военнослужещите от 24 Авиационна база и поднасяне на цветя на Паметника на загиналите летци 10.30 до 16.00 ч. – Свободен достъп до кабините на МиГ-21 и Ми-24 11.00 ч. – Образователна инициатива „Космическо училище“ – „ Документиране и опазване на културно-историческото наследство с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни и технологии на примера Средновековна Плиска“ – гл.ас. д-р Стефан Стаменов 11.45 ч. – „Космическата храна – нова алтернатива за функционално хранене в нашето ежедневие“ – Николай Солаков 12.30 ч. – Българското участие в усвояването на Космоса - д.т.н. проф. Георги Сотиров