Общинските съветници в града решиха 12-етажната сграда да бъде съборена и на нейно място да се изгради дом на операта. От Камарата на архитектите се обявиха против идеята
Автор: Янко Крумов
Съдбата на бившия партиен дом в Пловдив разпали ожесточени спорове между общинари и архитекти. Въпреки гражданската съпротива и тази на Камарата на архитектите, общинските съветници в града решиха 12-етажната сграда да бъде съборена и на нейно място да се изгради дом на операта, която повече от 50-години чака да има своя самостоятелна сграда.
От Камарата на архитектите в Пловдив обаче се обявиха против. В становще до градската управа архитектите посочват, че всички нови съвременни оперни сгради са ситуирани далеч от натоварената централна градска среда и са разположени към открити пространства на заливи, реки и нови квартали.
Те считат, че решението за избор на терен и параметри на сградата трябва да се вземе от принципала на Пловдивската опера - Министерството на културата.
Освен това, подчертават от Камара на архитектите в Пловдив, за да се освободи теренът за нова сграда на Пловдивската опера, трябва да се унищожи съществуващата сграда на общинската администрация, ведно със съществуващата концертна зала.
По повод дебата, който започна в общественото пространство дали сградата да се запази и реконструира или да бъде премахната и на нейно място да се построи Дом на Пловдивската опера, кметът Иван Тотев допусна съдбата на бившия Партиен дом да се реши на референдум.
По думите на Тотев, ремонтирането и укрепването на високата сграда ще струва между 12 и 13 милиона лева, което е доста скъпо. Затова, подчерта той, ОбС на града трябва да вземе решение. Дори и то да е събаряне на сградата, няма как толкова бързо служителите на администрацията в бившия Партиен дом да бъдат настанени на друго място. Според кмета, процесът ще отнеме години.