Подбрани са стари рецепти, записани от музейните специалисти при направени от тях през годините проучвания
Автор: Десант
В „Етър”-а вече посреща гости обновената Възрожденска механа. Независимо дали ще седне на някоя от масите на двора, ще се качи на чардака или ще предпочете вътрешността – топла през зимата и прохладна в летните жеги, човек има усещането, че е в ХІХ век, а на практика постройката е току-що съградена.
Основната идея е да се съхрани и представи традиционната кухня в характерна българска обстановка. Важното за екипа, който е ангажиран с Възрожденската механа, е в нея да работят повече млади хора, за да усвоят рецептите от миналото, които стават все по-предпочитани и днес.
„Съвместно със специалистите от музей „Етър” сме избрали и стари рецепти, записани от тях при направени през годините проучвания. Нека вземем например подправките, използвани навремето от българките при приготвяне на техните гозби. И днес могат да бъдат открити около нас и са лесно достъпни, но често се забравят, за сметка на масовите овкусители в търговската мрежа.
Образно казано, ние гледаме да ги откъснем едва ли не от градината на баба. Продуктите, които използваме са пресни, правим всичко възможно да стоят далече от фризера" - казва управителят на заведението Милен Стефанов.
Ястията, които се предлагат в механата, са съобразени със сезона и с празничната обредност на българите. При възможност готвачите се съобразяват и с традициите на региона.
През пролетта например тук може да се опита каша от коприва и спаначена чорба.
На Великден ще се предлагат яйца, боядисани с естествени багрила, както и характерни за този ден ястия.
На Гергьовден може да се поръча агнешко по гергьовски. А през есента ще се сервира тиква, пълнена със стафиди или тиквена супа.
Менюто не е голямо. Пица в него няма, защото готвачите са майстори на българската, а не на чуждата кухня. Затова предлагат вместо култовия италиански кулинарен „шаблон" етърска пърленка.