Вижте какви още поверия и забрани съществуват за празника на свети Илия
Автор: Десант
На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия.
Старите българи са свързвали празника му с много поверия и забрани. Те вярвали, че от Илинден времето се обръща и задухват есенните ветрове.
Илинден идва с мъртва хватка на морето, казват старите рибари. Затова предупреждават летовниците да са особено внимателни при къпане в морето. Защото от едно време се знае, че на този ден морето взема жертви.
В този ден не трябва и да се работи, защото гръм може да удари човека.
Вярва се още, че какъвто човек влезе първи в дома ви, такава ще е и цялата идна година.
В българския народен календар това е най-големият летен празник по време на жътва и вършитба.
Във фолклора ни има запазени много приказки и песни за свети Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за стопаните здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.
Пророкът се смята за покровител на кожухари, самарджии и фурнаджии, затова на Илинден те отбелязват професионалния си празник.
Имен ден честват носещите имената: Илия, Илиана Илико, Илика, Илин, Илина, Илинко, Илинка, Божко, Божана, Божинко, Божинка и др.
По случай Илинден, тачен и като празник на Слънцето, огъня и нестинарството, на 20 юли в странджанското село Стоилово, пред параклиса, посветен на светеца, ще се проведе нестинарски обред и ще бъде раздаден курбан за здраве.
В кърджалийския квартал „Възрожденци” пък на 20 юли от 10,30 ч. ще бъде осветен новия параклис „Свети пророк Илия”, издигнат над бившия завод „Сердика“ в родопския град. Той е построен по инициатива на Районна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Кърджали.