Костюмите са от фондовете на няколко наши музея и от частни колекции
Автор: Десант
И за новата 2020 г. от фондация „Българските корени“ са подготвили календар с български автентични народни носии, съхранявани в музеи на територията на България.
Озаглавен „Девойко, мари хубава”, в него са намерили място красотата и великолепието на автентични български женски костюми от фондовете на РЕМ-Пловдив, РИМ-Бургас; РИМ-Перник; Етнографско-възрожденски комплекс „Св. Софроний Врачански“ и РИМ-Габрово, както и от частните колекции на Илонка Станкова и Радослав Радков от Варна.
Носиите са от различни етнографски региони на България и са създавани и носени от българската жена в последните три столетия.
От бургаската етнографската експозиция например в календара са представени автентични носии от Карнобатско, Поморийско и Малкотърновско. Те са от село Подвис, село Еркеч и традиционна странджанска носия.
„Това са автентични носии на повече от две века, които са част от постоянната ни експозицията в Етнографския музей. Когато красивите момичета ги облякоха, видяхме как XXI век се срещна с миналото!“, коментира пред БНР главният уредник на етнографската експозиция в морския град Пламена Кирова.
С покупката на календара се подкрепя дейността на музеите в България, тъй като част от календарите се подаряват от фондацията за реализация в полза на музеите, които са предоставили реквизит за фотосите. Част от сумата от всеки закупен календар се отделя за благотворителната инициатива на „Българските корени" и Фондация „Димитър Талев" за закупуване на родната къща на големия български писател в Прилеп и превръщането й в български музей.